Ses band sınırlı iletişim sistemlerinde uyarlamalı denkleştirmeyi sağlayan algoritmaların bilgisayar benzetişim ile incelenmesi
- Tez No: 172508
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VEYSEL SİLİNDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Ill ÖZET Birçok uygulamada sayısal sinyallerin iletiminde, 3 kHz bandgenişliğindeki telefon kanallarından yararlanılmak tadır. Bu kanalların, iletilen sayısal sinyaller üzerine eklediği frekansa bağlı, zamanla değişebilen grup gecikmesi ve genlik bozulmaları alıcıda kullanılan uyar- lamalı denkleştiriciler ile yokedilir. Bu çalışmada, gözönüne alman transversal denkleştiricinin tap katsayılarını, önbilgisiz olarak ayarlamak için geliştirilen, ortalama karesel yanılgıyı enazlayan (MSE), birleşik denkleştirme ve evre izlemesi yapan karar yöneltmeli başlatma ile Benveniste ve Goursat'm algoritmaları ve dağılım işlevlerini enazlayan Godard 'in algoritmaları bilgisayar benzetişimi ile incelendi ve performansları karşılaştırıldı. Godart algoritmaları, diğerlerine göre daha yavaş yakınsamakta, artık MSE daha büyük olmaktadır. Ancak bu algoritmalar her türlü kanal bozulmasına karşı dayanıklı olmuş ve her türlü konstellasyortı için yakınsamayı başarmıştır. Benveniste ve Goursat algoritması bağımsız iki taşıyıcılı sistemler için belli bozulmaları giderebilmiş,... diğer algoritmalara göre en hızlı yakınsamayı başarmış ve en küçük artık MSE 'ye sahip olmuştur. Ulaşılan minimum MSE değeri etrafında salınım çok azdır. Karar yöneltmeli başlatma algoritmaları ancak sınırlı bozulmalı kanallarda ve belli tür konstellasyonlar için denkleştirmeyi başarabilmiştir. Yakınsama hızları Goursat ve Benveniste'ninkine çok yakındır. Artık MSE, Godard algoritmasınınkinden küçük, Benveniste ve Goursat algoritmasininkinden büyüktür. Ulaşılan minimum MSE değeri etrafındaki salınımlar Benveniste ve Goursat algoritmasınınkinden büyük, Godard algoritmasınınkinden küçüktür.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In many practical applications, telephone channels with 3kHz bundwidth are used for digital signal transmission. Group delay and amplitude distortions, which are added onto digital signals by the channels and can be. changed by the time and frequencies, are compansated by adaptive equalizers used in the receiver. In this work, decision directed start up, Benvenise and Goursat's algorithms minimizing mean squared error (MSE) and jointly equalizing and phase tracking, and also Godard's algorithms mimimizing dispersion function were used for the adjustment of tap coefficients of the transversal equalizer considered. The performances of these algorithms were investigated and compared by the computer simulations. Gödard1 s algorithms converged more slowly and had bigger residual MSE than the others. However these algorithms were robust against every kind channel distortions and succed to converge for every kind symbol constellations. Benveniste and Goursat's algorithm was able to compansate certain distartions for two independent carrier systems and converged faster, had smaller residual MSE than the others. Oscillations were very small around minimum MSE attained. Decision directed start up algorithms could succeed the equalization in the limited distorted channels and certain type constellations. The speed of the convergence of decision directed start up algorithm was similar with Benveniste and Goursat's algorithm's. Its residual MSE was bigger than Benveniste and Goursat's algorithm's and smaller than Godard's algorithm' s. Oscillations were smaller than Godard's algorithm's and bigger than Benveniste and Goursat's algorithm's around the minimum MSE attained*.