Farklı biçim zamanı ve sayısının (Leucaena leucocephala (lam) de Wit.'nın verim ve bazı tarımsal özelliklere etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 172507
  2. Yazar: Ş. TURGAY TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY TÜKEL, PROF. DR. İBRAHİM GENÇ, DOÇ. DR. HASAN GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma; yeni bir baklagil bitkisi olan Leucaena leucocephala (lam) de Wit. 'nm, Çukurova koşullarında, yaz döneminde en uygun bigim zaman ve sayılarını saptamak ve bunların verim ve bazı tarımsal Özellikler üzerinde etkisi- ni arattırmak amacıyla yapılmıştır. Deneme, tesadüf parsel leri deneme desenine göre kurulmuş ve bitkiler farklı zaman larda (20 Temmuz, 20 Ağustos, 20 Eylül ve 20 Ekim 1983 ), farklı sayılarda (4, 3, 2, 1) biçilmiştir. Kuru ot verimleri; biçilen,ye§il yaprakların, güneş te kurutulması yoluyla saptanmıştır. % Ham protein oranı; kuru yapraklardan alınan örnek lerin Kjeldahl Azot Tayini Yöntemi ile saptanmıştır. Biçimler arasında yan dal sayısı, yan dal ağırlığı, yaprak sayısı, yegil yaprak ağırlığı ve kuru yaprak ağırlı ğı yönünden farklılıklar bulunmuştur. En yüksek yegil ve kuru yaprak ağırlığı bir biçim yapılan bitkilerde bulunmuş tur. En yüksek ortalama % ham protein oranı, dört biçim ya pılan bitkilerde bulunmuş, ; ancak en yüksek ham protein ve rimi ise î-ki biçim yapılan bitkilerden elde edilmiştir. Araştırma sonucunda Leucaena leucocephala (lam) de Wit.'mn Çukurova koşullarında özellikle yaz döneminde, çok erken ve çok ge,ç biçilmemesi gerektiği, buna kargılık opti mum verimin.£ylül.. ayında bağlayan iki. biçim değerlerinden elde edileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine proper time and number of cuttings of Leucaena leucocephala (lam) de Wit., a new forage legume for the region, and to investigate their effects on yield and some agricultural characteristics of this plant under Çukurova conditions. Experiment was arranged in randomised plots design. Cuttings were done at monthly intervals between the periods July 20 th and October 20th. Yields of dried forage were determined by drying green leaves under natural conditions. Total Nitrogen was determined by Kjeldahl method. Nitrogen levels were multiplied by 6.25 and expressed as percent crude protein. In this study, it was found that there were diffe rences in the number and weight of lateral branches, number of leaves, weights of green and dried leaves for the numbers of cuttings. The highest green and dry leaf were obtained from one cutting. The highest percent of crude protein was found in the plants cut four..two, but the highest yield of crude protein was obtained from three cuttings. According to results of this study, it was concluded that Leucaena leucocephala should be cut neither at very early time nor very late time of growing season of plant, but the optimum yield can be obtained from two cuttings begining during -September.