Bazı tarımsal artıkların ısıl değerlerinin saptanması ve değerlendirmede kullanılan sistemlerin özellikleri
- Tez No: 172518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAŞÇETİNÇELİK, DOÇ. DR. YUSUF ZEREN, DOÇ. DR. ALAETTİN SABANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tarımsal üretimde temel bir gereksinim olan enerji sorununun her geçen gün büyüdüğü günümüzde biyokütle ' nin değerlendirilmesi soruna bir ölçüde çözüm getirebilmektedir. Kalkınmakta olan ülkelerde enerji tüketiminin çok üzerinde biyokütle enerji potansiyeli olmasına karşın, yeterli bilgi ve sermayenin olmaması bu potansiyelden yararlanmaya kısıtlamaktadır. Bazı tarımsal artıkların' enerji delerlerinin belirlenmesi amaçlanan bu çalışmada pamuk sapı, soya sapı, mısır sömeği ve yerfıstığı kabusunun enerji değerleri saptanmış ve bazı biyokütle yakma sistemleri incelenmiştir. Pamuk sapı katı yakıt olarak değerlendirildiğinde, enerji değeri açısından diğer artıklara göre daha iyi sonuç vermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, energy is a fundamental requirement of agricultural production rising energy demand is getting more serious problems in the world. The use of the biomass can be a solution to this problem:-a certain extent. Developing countries have been a energy potential more than their energy consumption. But, They haven't beeti used, because of their krowledge and capital limited. This research work, it has been aimed at to define the energy value of several agricultural residues, such as cotton stalk, soybean stalk, corncob and peanut hull. The energy value of these has been defined and their biomass combustion systems studied as well. The cotton stalk considered as solid burning material p-ffers better result than the others.