Torosların kuzeyindeki Konya kapalı havzsasında yeraltısuyu haraketinin radyokarbon yöntemiyle incelenmesi
- Tez No: 172521
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
XV ÖZET Konya ovası altında çok yaşlı suların bulunduğu daha önce yapılan çalışmalardan anlaşılmaktadır. Toroslardan giren suların akifer içinde yollarına devam ettikleri bir kısmının basınç altında yukarı sızarak yüzeye çıkıp kaybolduğu, bir kısmının genel hareket içinde yeraltı haznesinin çıkış ağzına doğru hareket ettiği, bir kısmının da Çumra altında birikerek eskidiği tahmin edilmiştir. Bu suların trityum konsantrasyonunun 1 TU civarına kadar düşmesi yaşlarının ölçülmesin de C-14 yöntemine başvurulmasını zorunlu kılmıştır. Taşpınar, İpekler ve Sakyatan bölgelerinden alınan yeraltı- suyu örneklerindeki karbon BaCO- halinde çöktürülerek ayrıldı. Daha sonra sırasıyla karbondioksit, asetilen ve benzene 14 dönüştürülerek sıvı sintilasyon yöntemiyle C aktif ligi ölçülüp yaşları hesaplandı. Sonuçlar Konya havzasında aynı kaynaktan beslenen büyük bir yeraltısuyu yatağının bulunduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been known from the previous studies that there is a large underground water reservoir in the Konya Basin. On the other hand it has been anticipated that water enter in the aquifher from the Toros mountains and on its way down one part of it comes out due to the pressure formed and disappeavs, the other part run towards the open end where it is used, the rest remains in the Çumra area for ages. The tritium content of this underground water, which is less than 1 TO, necessi tated the use of radiocarbon method in the determination of their age. The underground water samples taken from Taşpmar, ipekler and Sakyatan were treated as follows: first the carbonate in the sample precipitated as BaC03, then it has been converted into carbon dioxide, then acetylene and then finally to benzene, which is suitable for liquid scintillation counting 14 14 for its C activity. From the C activities the ages of the samples were calculated. The results obtained have proved that the underground water reservoir is being fed from the same source.