Değişik stoklama oranlarında iki farklı yemin karabalıkların (Clarias lazera Cuv. et Val. 1840) gelişmelri üzerine etkileri
  1. Tez No: 172529
  2. Yazar: MURTAZA ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZMİ TEKELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
VII öz Çalışmada, değişik stoklama oranlara ada iki farklı yemin Karabalıkların (Glarias lazera Cuv. et Val. 1840) gelişmesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma; aynı büyüklükte (1,0 x 5.0 x 0.70 m) 6 beton tek nede yürütülmüş iki farklı yem grubunda 10,20 ve 30* ar adet olacak şekilde stoklanan karabalık orunlarının gelişmesi izlenmiştir. Boy ve canlı ağırlık gelişmesi bakımından; 10 ve 20 birey lik karma yem grubunun kendi aralarında benzer, diğer grublardan farklı, 30 bireylik karma yem, 10 ve 20 bireylik canlı yem grublarının birbirleriyle benzer, 30 bireylik canlı yem grubundan farklı oldukları saptanmıştır. Yem tüketimi ve yem değerlendirme oranı karma yem grublarında daha az olarak bulunmuş, kondisyon ;katsayısı bakımından ise grubların benzer oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT This study was conducted in order to investigate the effect of two different rations on the growth of catfish (Clarias lazera Cuv. et Val. 1840) with different stocking rates. The Study was conducted in 6 cement basins of same size (1.0 x 5.0 x 0.70 m) with the stocking rates of xO, 20 and the growth and development characteristics were determined under two different rations. The results with respect to lenguh and live weights indicated that 10 and 20 stocking rates in the art i facial ration were found to be similar but significantly different from the other groups. The 30 stocking rote group In the artificial ration and the 10 and 20 stocKing rates in the live food were found to be similar among themselves but were significantly different from the 30 stocking rate of live feed group. For artificial groups, food consumption Qnd food conversion rates were less the other groups but all the groups were found to be similar with respect to condition scores.