Çukurova bölgesi koşullarında ana arı (Apis mellifera L.) yetiştiriciliğinde uygulanan larva transfer yöntemleri yetiştirilen ana arıların kalitelerine olan etkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 172548
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN KAFTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Ill Çukurova Bölgesi koşullarında.ana arı (Apis mellifera L.) yetiştiriciliğinde uygulanan larva,.; transfer yöntemlerinin, ana arıların kalitelerine olan etkileri '.araştırılmış ve bu yöntemler birbirleri ile karşılaştırılmalardır. -..'Larva transferi yöntemleri kuru transfer, su ve arı sütü ilavesi ile yapılan tranferler olmak üzere üç ayrı grupta incelenmiştir. Bu çalışmada arı sütü ilaveli, sulu ve kuru larva transferlerinde başarı oranı sırası ile %57, 55 ve 55; kapalı ana arı gözlerinin uzunluğu 23.25, 20.63 ve '21.75 mm; canlı ağırlık 181.13, 177.13 ve 167,63 mg; spermatneca çapı 1.45, 1,33 ve 1.37 mm ve yumurtlamaya başalayana kadar geçen süre 10,36, 11.82 ve 12.27 gün olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Different grafting methods were compared and the effects of grafting methods on the quality of the queen bees (Apis mellifera L-) were determined under the Çukurova Region conditions. Three grafting methods; dry grafting, grafting with royal jelly and grafting with water were studied. It was found that the succes ratios in grafting with royal jelly, wet (grafting with water) and dry grafting were %57, 55 and 55; the height of the sealed queen cells 23.25, 20.63 and 21.75 mm; live weight at emergence 181.13, 177.13 and 167.63 mgr; diameter of the spermathecae 1.45, 1,33 and 1.37 mm; and preovlposition periods were 10.36, 11.82 andl2.27 days respectively.