Platon ve Aristoteles'te bilgi meselesi
The problem of knowledge in Plato and Aristotle
- Tez No: 172635
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Platon ve Aristoteles'in felsefenin temel meselelerini topluca ele alıp inceleyen ilk filozoflar olduğu genel bir kabuldür. Bu kabul, bilgi sorunu için de geçerlidir. Aralarındaki hoca-talebe ilişkisi, bilgi sorunlarına yaklaşımlarındaki farklılıklarına rağmen, ele aldıkları problemlerde bir paralellik sağlamıştır. Platon için ruh merkezdedir. Ölümsüz ve sürekli deveran içindeki ruh, insan bilgisinin temel kaynağıdır. İnsanın özünü ifade eden de ruhudur. Beden yok oluşa tabi, bedene ait duyular ise oluş ve bozuluşun bilgisinin vasıtalarıdır. însan evreni ve ruhu düzenleyen“Mutlak İyi”sayesinde kendisi ve varlık hakkında bilgi edinebilir. Ancak bilgi, ait olduğu varlık ve oluşa göre farklı değerler kazanır. Değişmez öz ve kalıcı niteliklere sahip idealar söz konusu olduğunda, bilgi ruhun doğrudan kavrayışı ile gerçekleşir ve gerçek anlamda bilgi de budur. Ruh temaşa ettiği gerçeği diyalektik gücü ve anımsama yoluyla tekrar elde edebilir. Duyuların sağladığı bilgi ise geçici ve değişken kanaatten ibarettir. Platon bu bilgiyi“sanı”(doxa) olarak isimlendirir. Aristoteles için ise bilgi, tümelin bilgisidir. Ruh ve yetileri olarak zeka ve akıl insanın bilgiye ulaşmasını sağlayan özüdür. Aristoteles'te ruh hareketsizdir. Ruhun bilgiye ulaşması tümel bilgilerden hareketle akıl yürütmek suretiyle gerçekleşir. Aristoteles'te bilgiye konu olarak varlık, algılanan dünyadan ibarettir. Varlığın sahip olduğu kategoriler ve tümel özellikler varlığın bilinmesini mümkün kılmaktadır. İnsan ruhu varlığa dair“niçin”sorusunu sormakla ilk nedenlere ulaşır. İlk nedenlerin bilinmesi ise varlık hakkındaki bilgiyi mümkün kılar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Problem of Knowledge in Plato and Aristoteles It is a common idea that Plato and Aristoteles are the first philosophers who had taken up the basic problems of philosophy and explained them. This is also true regarding the problem of knowledge. Although Aristoteles is a student of Plato and they have different points of view with respect to the problem of knowledge, they both take up similar problems. In the system of Plato the soul has a central importance. Being immortal and constantly in motion the soul is the basic source for human knowledge. The soul also is the essence of man. On the contrary the body is subject to corruption and the senses are the means to acquire knowledge about the world of generation and corruption. Thanks to absolute good ordering the universe and the soul, man can get knowledge about himself and the being. Knowledge gets different value according to the being to which it belongs. If it is about the ideas having permanent features and acquired by immediate perception of the soul, it is the real knowledge. If it is about the perceptible universe and gained by the senses, it is just a temporary and changeable opinion. Plato calls the latter“doxa”. According to Aristoteles knowledge can be obtain through universal premises. The soul and its abilities, intellect and mind, are the essence of man, making him attain knowledge. However, Aristoteles supposes the soul not to be moved. The soul can get knowledge through reasoning by the universal premises. Aristoteles considers the perceptible world as the only object of the knowledge. The categories and the universal features which the being has, make the being possible to be known. By asking“why?”the soul reaches the first causes. To know the first causes makes possible to know the being. m