1978-1982 yılları arasında Adana'da ölçülen güneş ışınım verilerinin analizi
  1. Tez No: 172663
  2. Yazar: NURİ EMRAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÖGELMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
IV öz Adana'da (E=35°18' D, B=36°59'K, R=130 m) 1978-1982 yılları arasında yatay bir yüzey üzerine gelen toplam ve doğrusal güneş ışınımı verileri toplanmıştır. Yıllık ortalama toplam ışınım 5759.7 2 2 MJ/m ve ortalama günlük toplam ışınım 15.78 MJ/m gün olarak bulun muştur. Türkiye'nin bu bölgesinin nisbeten yüksek güneş ışınımına sahip olduğu görülmüştür. Yıl Boyunca, en az güneş ışınımı Ocak' ta, 22 6.78 MJ/m gün ve en fazla güneş ışınıma 25.57 MJ/m gün ile Haziran* da görülmüştür. Toplam ve doğrusal ışınım verilerinden bulutsuzluk indeksi için ayar fonksiyonu bulunmuştur. Bulutsuzluk indeksi değerinin, 0.34 den küçük değeri için bölgenin bulutlu, 0.64 den büyük değeri için bölgenin açık olduğu kabul edilmiştir. Adana'nın en bulutlu ayı Şubat ve en açık ayı Eylül olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the years 1978 - 1982 solar radiation data, both direct solar radiation and total solar radiation incident on a harizontal surface, have been collected in Adana (late 35°18' E, log=36 59' K, Alt= 130 m). The average yearly total radiation was found to be 5759.7 MJ/m2 and the avarege daily total radiation was 15.78 MJ/m2 day. It was clear that this region of Turkey has relatively high abundance of solar radiation.During the year, the lowest solar radiation was received in January which was 6.78 MJ/m2 day and the highest solar radiation, 25.57 MJ/m2 day, was received in «tune. From the total and direct radiation data we have obtained the correlation function, for clearness index.it was assumed, that for the value of clearness index. which was lower than 0.34, the region was cloudy and for the value which was greater than 0.65 the region was clear. Under this assumption, the most cloudy month of Adana was February and the most clear month was September.