Sayısal veri toplama ve analizi sistemi
  1. Tez No: 172676
  2. Yazar: ZAFER VERGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURHAN ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İV ÖZET Sayısal veri toplama ve analizi için 6502 mikroişleyici ta banlı KB2-IX mikrobilgisayarı ile kullanılmak üzere, genel amaçlı Euro kart standartında iki adet kart yapılmış tır. Birinci kart 0-1CT (maksimum 10,24V) genlik re frekansı -2,5kHz1 e kadar çıkabilen sinyalleri minimum 200u.s, maksimum İs hızla örnekleyebilen 8 bitlik analog'dan sayısal' a (Analog/Digital) çevirici sistemidir. İkinci kart ise 0-10V gerilim aralığında örneklenmiş sinyalleri mini mum 50us, maksimum 3,27s hızla analog' a çektirebilecek, iki kanal 8 bitlik sayısal' dan analog1 a (Digital/Analog) çevirici sistemidir. Ayrıca her iki kart için gerekli gücü sağlamak amacıyla -t5V,3A; -5V,1A; 4.12V,1A; -12V,lA sabit gerilim güç kaynakları tasarlanarak yapılmıştır. Veri toplama Ye analizi için BASIC ve Makine dili kullanılmış, BASIC dilinde iki program geliştirilerek programlarda Makine dili programları bir alt program olarak çağırılmıştır. Sinyal, analog' dan sayısal1 a istenilen sıklıkta örneklenerek bilgisayarın belleğine kaydedilir, kay dedilen siryaller monitörden gözlenebilir. Sinyalin Courier dönüşümünü (trans formunu) almak mümkündür. Sistem voltmetre ve sayısal osiloskop olarak, sinyallerin incelenmesinde kullanılabildiği gibi spektrum analizörünün görevini de yapabilir. Bilgisayarda işlenen sin yal sayısal' dan analog1 a çevirici sistemiyle tekrar ana log' a dönüştürülerek sinyalin osiloskopta yada X-Y kayıtçısında incelenmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, for the purpose of data acquisition two cards have been designed and constructed. These general purpose card are 6502}ic "based and are competible with Euro card standarts. One of these is 8 bit A/D converter in the amplitude range of 0-10Y(maximum is 10,24V). This converter is capable to handle the signals of up to 2,5kHz frequency and its samling time is in between 200jis and Is. The other card consists of 2 channel 8 bit D/A con verter. This card converts 0-10V analog inputs to digital ones iri 50jıs to 3.7s. four constant current sources («HJV, 3AJ -5V,U; +12VrlA; -12V, 1A) have been designed and constructed to supply necessary power the A/D and D/A cards. BASIC and machine languages have been used for data acquisition and data analysis, for this purpose two main programs were written in BASIC and the subprograms were written in machine language. The input signal can be digitized with the desired density and sampling time. The digitized signal can be stored in the computer while monitoring it on the screen. In this process it is also possible to get -Fourier transform of the signal. This set up can be used' as system voltmeter or as digital oscilloscope even as spectrum analyzer for the analysis of the input signals, the processed signal can be con verted back to analog form to compare with the orginal one.