Yabancı dil olarak Türkçe öğrenicileri için başlangıç düzeyi dil öğretim gereçleri hazırlama
- Tez No: 172675
- Danışmanlar: DR. AYBARS ERÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
oz Bu çalışmada Türkçe'nin Yabancı dil Olarak Öğretilmesinde kullanılacak gereçlerin değerlendirilmesinde ve hazırlanmasında göz önünde tutulabilecek niteliklerin belirlenmesine çalışılmıştır. Bu amaçla öncelikle bir ders kitabı paketinin olası bileşenleri tek tek ele alınmış ve nitelikleri sıralanmıştır. Ders kitabı paketinin içeriğinin belirlenmesinde ilk aşama olarak öğrenici gereksinimlerinin belirlenmesi ve ardından uygulanacak programın amaçlarıyla öğrenici gereksinimlerinin karşılaştırılması ve bunlara uygun bir izlencenin sağlanması sıralanmıştır. Dilbilim incelemeleri bakımından 8 ana başlık belirlenmiş ve bu başlıklar sırasıyla dilsel içerik, konu içeriği, toplumsal ve ekinsel içerik, yöntembilim, örnekler ve alıştırmalar, beceriler, içeriksel tasarım ve kitabın fiziksel özellikleri olarak sunulmuştur. Son bölüm olarak iletişimsel dil öğretim yöntemine uygun ders gerecinin özelliklerinden söz edilmiştir. Araştırma bölümünde gereç hazırlayıcıları ve gereç değerlendiricilerin adım adım izleyebilecekleri iki ayrı model oluşturulmuştur. Bu modeller oluşturulurken kullanım kolaylığı sağlaması açısından çizelgeler kullanılmış ve ulamlamanın önem sırası gözetilmeye çalışılarak yapılması hedeflenmiştir. Sonuç ve öneriler bölümünde çalışmadan ele edilen sonuçlar ve kimi önerilere yer verilmiştir. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the criteria which can be used in evaluation and development of materials to be used in Teaching Turkish as a Foreign Language are tried to be compiled. In this respect, firstly the possible components of a course book are dealt one by one and their qualities are specified. In determination of content of the course book, the first criteria is taken as needs analysis and following that it is aimed to compare the objectives of the language program and learner needs, and consequently, the most suitable syllabus to be chosen. In terms of linguistic studies and main titles are specified: Language Content, Topic Content, Social and Cultural Content, Methodology, Examples & exercises, Skills, Content Design and Physical Features of the course book. As the last part of the introduction section, the qualities of materials suitable for Communicative Language Teaching methodology. In the Research part, two models have been designed which can be used by material evaluators and developers. While creating these models, tables have been used to enable users to follow the criteria systematically. Also, this categorization is tried to be done in respect to their importance. In the conclusion and the suggestions part the results of the study and some suggestions are presented. m