Bilgisayar destekli imalat üzerine bir araştırma
- Tez No: 17268
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAHİT KURBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışma yedi ana bölümden meydana gelmektedir. Bi rinci bölümde Nümerik Kontrol tanımlanarak, konvanaiyonel tezgahlarla nümerik kontrollü tezgahlar bazı yönler den mukayese edilmektedir. İkinci bölümde Bilgisayar Destekli îmalat ele alınmak tadır. Bilgisayar Destekli İmalatta; imalat esnekliği, in san gücü etkisi, hız, kalite ve personel kullanımı detaylı olarak incelenmektedir. Üçüncü bölümde, Nümerik Kontrollü tezgahlarda kesme takımı kullanımı anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde, Nümerik Kontrolda çalışma sistemi, kontrol metodları ve format lamadan bahsedilmektedir. Beşinci bölümde, programlamaya giriş, eksen çeşitleri ve interpolasyonlar incelenmektedir. Altıncı bölümde, Nümerik kontrollü tezgahlarla ilgili LMC torna tezgahı ele alınıp, bu tezgahla ilgili programlama incelenerek örnek programlar hazırlanıp uygulanmaktadır. Yedinci ve son bölümde sonuç ve öneriler konu edilmektedir. (vii)
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study includes seven chapters. In the first, nu merical control was defined, and some comparisons were ma de between numerically controlled and conventional machine tools in a few aspects. Second chapter tells what the computer aided manufac turing is. In addition, effect of human power, speed, qua lity and personnel on the computer aided manufacturing were stated. Thirdly, types and operating systems of cutting tools in the numerically controlled machine tools were told in detail. Fourth chapter states how the numerically controlled machine tools is controlled. Again, writing a program and formatting types were also studied. Introduction to the programming, absolute and incremental axis, types of interpolations contains the fifth chapter. Sixth chapter tells the LMC lathe very shortly as a reference to numerically controlled turning machines. Last subsection includes sample turning programs. Seventh chapter gives some conclusions. (viii)