Eğirdir güneyi (Isparta ili) karbonatlarının fasiyes özellikleri
  1. Tez No: 17267
  2. Yazar: ÜMRAN PEKUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FUZULİ YAĞMURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
üz İnceleme alanı, Güneybatı Anadolu'da ve Eğirdir Golü 'nün güneyinde yeralmak tadır. Bu çalınmada, Dul up Dağı ve Anamas Dağı yöresinde stratigrafik kesit Ölçümleri yapılmıştır. Stratigrafik kesit ölçümleri sırasında alınan örneklerin petrografik özellikleri mikroskopta incelenerek değişik karbonat fa- 3 iy es ler ayırtedilmiş ve ilgili çökelme ortamları saptan mıştır. D ulu d istifinde; Dolomit ve Çamurtaşı- Vaketası fas iye s i olıaak üzere iki farklı karbonat kaya fasiyesi " ayırtedil'îin tir. Dolomit fasiyesine ait karbonat kayalarda dolomit kristalleri genellikle özbiçimli yersel özbiçimsiz özel liktedir. Petrografik veriler bu fasiyese ait dolomitle rin mikritik kireçtaşlarınm ikincil dolomitleşmesiyle oluştuğunu belgeler. Çatlaklara bağlı ikincil gözenekli lik yaygındır. Bu çatlaklar sparkalsit dolgulu olup, yersel hidrokarbon kalıntılarıyla doldurulmuştur. Dul up istifinin üst bölümünde yeralan çamurtaşı- vaketaşı fasiyesinde tane bileşenleri, intraklast, biyo- kiast ve pellet Men oluşmaktadır. Bu bileşenler çoğun lukla değimsiz ve kötü boylanmalıdır. Birincil ve ikincil gözeneklilik yersel gelişmiştir. Dulup karbonat istifinin yaşı, içerdiği mikrofauna- ya göre Orta-Üst Jura olarak tayin edilmiştir. Petrografik ve Paleontolojik veriler, Dulup istifi ne ait karbonatların açık platform düzlüğünde depolanmış olabileceğini yansıtır. Anamas karbonat istifinde; istiftaşı ve oolitik tanetaşı fasiyesi olmak üzere iki ayrı karbonat fasiyesi ayırtedilmiştir. İ3tiftaşı fasiyesinde tane bileşenleri intraklast, biyoklast, onkoid ve çok seyrek ooid'den oluş maktadır, faneler çoğunlukla %10'dan fazla, değimli ve kö tü boylanmalıdır. Oolitik tanetaşı fasiyesinde yeralan tane bileşen leri, ooid, onkoid, intraklast, biyoklast ve yersel algal oluşumlu bileşik taneden oluşmaktadır. Taneler %10'dan fazla, değimli ve çok iyi boylanmalıdır. -111-Petrografik incelemeler, bu fasiyese ait örnek ler de birincil ve ikincil gözenekliliğin iyi gelişti ğini gösterir. Birincil gözeneklilik daha çok tane- arası,. taneiçi ve kavkıiçi gözeneklilik şeklinde bulu nur. İkincil gözeneklilik çatlaklara bağlı olarak ge lişmiştir. Çatlaklar boyunca ikincil dolomitleşme yer sel olarak gözlenir. Anaraas iatifine ait karbonat kayaların yaşı, mikrofauna içeriğine göre, Orta-Üst Jura (Dogger-Malm) olarak tesbit edilmiştir. Ananas karbonatlarına ait petrografik ve paleon- tolojik özellikler bunların kıyıya yakın çalkantılı bir ortamda, olasılıkla gel-git arası düzlükte çökelmiş olabileceğini gösterir. -iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The investigation area is located in the south of the Eğirdir Lake, south west Anatolia. In this research, stratigraphic sectiong were measured from the carbonate sanuenoas of the Dijhxp lag and Ananias Dag region. Various Carbonate facies and their Paleoenvironments were separa ted by examining the Petrographic features of the Carbo nate rock samples from the collected of measured stratig- raphic sections under the polarizan microscope. Dulup stratigraphic succession was divided into two different facies in ascending order Dolomite and Wackestone facies. Dolomite crys tales in the carbonate rocks of the dolomite facies are usually idiomorf, partly unidiomorf crystale-shape-petrographic data indicates that dolomites of this kind of facies occurs from the secondary dolomi- tization of micritic limestone. Secondary porosity depen ding on fractures is wide-spread. These fractures have sparycalcite fillings, and partly contain hidrocarbon remainings. iludstone- '/ackestone facies located on the top of the Dulup carbonate sequence are intraclast, bioclast and pellets. These grain constituents have usually matrix- supported and poor-sorted-primary and secondary porosity are developed in locally. The age of the Dulup carbonate succession is assumed to be Middle-Late Jurassic according to microfauna contents* Petrographic and paleontological data indicate that the carbonates of the Dulup succession were deposited within the open rrurine platforme plain. The Anamas Carbonate succession is divided into two carbonate facies in ascending stratigraphic order, packstone and Oolitic grain3tone facies. Constituents of the Packestone facies are intraclast, bioclast, oncoid and very rare ooids. The packstone facies have generally grain-supported and poor-sorted texture, and grain contents are more than 10%. -v-Constituents of the oolitic grainstone facies are ooicl, oncoid, intraclast, "bioclast and composite algal fragments and have grain and cement-supported and well- sorted texture and grain contents more than 10$. Petrographic analyses shows that primary and secondary porosity is developed very well. Primary porosity mostly occurs as inter-particEte and intra-skeletal porosity. Secondary porosity develops depending mainly on fractures. Secondary dolomitization can be seen partly along the fractures. The age of the Anamas carbonate succession is Middle- Late Jurassic (Dogger-Malm) according the micro fauna cont ents, Petrographic and paleontological characteristics of Anamas carbonates indicate that they were deposited within the very shallow marine environment, probably in the inter- tidal Dlain. -VI-