Bazı erkenci çilek çeşitlerinin açıkta ve değişik örtü tipleri altında yetiştirilmesi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 17269
  2. Yazar: SEVGİ TAŞGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Antalya koşullarında değişik örtü tiplerinin, bazı erkenci çilek çeşitlerinin yetiştirilmesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Açıkta, cam ve plastik serada olmak üzere üç farklı yetiştirme ortamı kullanılmıştır. Aliso, Cruz, Tufts ve Vista çeşitlerinin frigo fideleriyle 20.8. 1989 tarihinde yaz dikimi yapılmıştır. Her üç ortamda da bu çeşitlerin kontrol dışındaki bitkileri 10 ppm'lik GA3 ile muamele edi 1 mistir. Yapılan denemeler sonucunda, cam serada yetiştirilen bitkilerin ilk çiçeklenmelerinin; plastik seraya göre Cruz ve Vista çeşitlerinde sırasıyla 26 ve 24 günlük, Aliso ve Tufts çeşitlerinde ise 22 günlük erkencilik sağladığı gözlenmiştir. Açıkta yetiştirilen bitkilere göre, cam sera Cruz, Aliso, Tufts ve Vista çeşitlerinde sırasıyla 51, 50, 46 ve 45 günlük bir erkencilik sağlamıştır. Denemeye alınan çilek çeşitlerinin yetiştirme ortamları ve uygulama konsantrasyonuna göre toplam verim değerleri ele, alındığı zaman cam serada en fazla verimin; sırasıyla Cruz, Tufts, Aliso ve Vista çilek çeşitlerinin kontrol bitkilerinden alındığı saptanmıştır. Plastik serada en fazla verim Tufts, Cruz ve Vista çeşitlerinde kontrol bitkilerinden Aliso çeşidinde ise 10 ppm GA3 uygulaması yapılan bitkilerden elde edilmiştir. Açıkta ise en fazla verim Cruz, Aliso ve Vista çilek çeşitlerinde 10 ppm GA3 uygulaması yapılan bitkilerden elde edilirken Tufts çeşidinde, bu verim kontrol bitkilerinden alınmıştır. Çeşitlerin bitki başına toplam verimleri incelendiği zaman; cam serada en yüksek verim Tufts çeşidinden elde edilirken, bunu sırasıyla Cruz, Aliso ve Vista çeşitleri izlemiştir. Plastik serada bu sıra Tufts, XIICruz, Vista ve Aliso şeklinde iken açıkta ise Cruz, Tufts, Aliso ve Vista şeklinde olmuştur. Yetiştirme ortamları ve kalite grupları dikkate alındığı zaman en fazla toplam verim değerlerinin Vista ve Aliso çeşitlerinde 2. kalite grubundan, Cruz ve Tufts çeşitlerinde ise 1. kalite grubundan cam seradan elde elde edildiği saptanmıştır. Plastik sera ve açıkta ise en fazla toplam verim her dört çeşitte de 2. kalite grubundan alınmıştır. Cam serada en kaliteli meyveler başta cruz olmak üzere sırasıyla Aliso, Tufts ve Vista çeşitlerinden alınırken, plastik sera ve açıkta ise bu sıra Cruz, Tufts, Vista ve Aliso şeklinde değişmiştir. Denemede kullanılan çeşitlerin meyve sayıları yetiştirme ortamlarına göre incelendiği zaman; cam serada en fazla meyvenin Aliso çeşidinden alındığı bunu Tufts, Vista ve Cruz çeşitlerinin izlediği görülmüştür. Plastik serada ve açıkta en fazla meyve sayısı ise Aliso başta olmak üzere, sırasıyla Tufts, Cruz ve Vista çeşitlerinden alınmıştır. Meyvelerin suda çözünebilir kuru madde miktarları tüm çeşitlerde derim periyodu ilerledikçe artmıştır. Çeşitlerin suda çözünebilir toplam kuru madde içeriklerine göre sıralanışı; Vista, Aliso, Cruz ve Tufts şeklinde olmuştur. Yetiştirme ortamları dikkate alındığı zaman cam sera ve açıkta bu sıra Vista, Aliso, Cruz ve Tufts şeklinde iken plastik serada Aliso, Tufts, Vista ve Cruz şeklinde olmuştur. XIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY“A research on growing some early strawberry cultivars under different covering systems and open field.”In this experiment, the effects of different covering systems on some early strawberry cultivars in Antalya ecolojical conditions were investigated. Three different growing media such as greenhouse, plastic house and open field were used. Frigo plantlets which are stored in -2°C from digging to planting time of Aliso, Vista, Tufts and Cruz strawberry cultivars were planted of summer planting on 20 August 1989. Half of plantlets were treated with 10 ppm GA3 and the rest were named as controls. First flowering time of plants grown under greenhouse were earlier 26 and 24 days in Cruz and Vista ; 22 days in Aliso and Tufts than those of plastic house. Greenhouse ensured 51, 50, 46 and 45 days earliness in Cruz, Aliso, Tufts and Vista when compared to open field, respectively. When analysis of total yield of cultivars in point of growing media and GA3 application. The highest yield in greenhouse were obtained from the control plants of Cruz, Tufts, Aliso and Vista, respectively. The highest yield in plastic house harvested from control plants of Cruz, Tufts and Vista ; and from 10 ppm GA3 applied plants of Aliso. When we studied the total yields in open fields, maximum yields were obtained from 10 ppm GA3 applied plants of Cruz, Aliso and Vista ; and control plants of Tufts. Total yield per plant in greenhouse was the highest in Tufts and followed by Cruz, Aliso and Vista, respectively. The order of cultivars in point of total yield per plant was Tufts, Cruz, Aliso and Vista in plastic house ; and Cruz, Tufts, Aliso and Vista in open field. When the growing media and fruit quality groups took into consideration, the highest total yield was obtained from second class group of Aliso and Vista ; and first class group of Cruz and Tufts in greenhouse. The highest total yield of all cultivars in plastic house and open field were obtained from second class group of each cult i var. The best quality fruits in greenhouse were harvested from Cruz, Aliso, Tufts and Vista, respectively. Where as all cultivars were ordered as Cruz, Tufts, Vista and Aliso in plastic house and open field. XIVWhen we examined the fruit numbers on the basis of growing media, maximum fruit number were obtained from Aliso in greenhouse and followed by Tufts, Vista and Cruz respectively fruit number in plastic house and open field were maximum in Aliso, Tufts, Cruz and vista respectively. Total soluble solid content of all cultivars were increased progressing harvest period. Total soluble solid content was the highest in Aliso and followed by Vista, Cruz and Tufts, respectively. XV.