Nükleer santralların çevre etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 172683
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN KADİROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
 - Yıl: 1986
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 171
Özet
IV ÖZET Nükleer santralların bir kaza sırasında çevreye yapacağı etkinin incelenmesi lisanslama için önemli bir konudur. Bu araştırmada ışınımın etkilerinin özetlenmesinden sonra nükleer reaktörlerin çevre etkilerinin incelenmesinde önemli olan reaktörlerin ürettikleri radyoaktif izotoplar belirlenmiş ve bu izotopların atmosfer içinde çeşit li hava koşullarında dağılımlar hesaplanmıştır. Elde edilen kirlilik değerlerinden toplumun alabileceği doz miktarı hesaplanmıştır. Benzer hesaplar sıvı artıklar için tekrarlanmıştır. Akkuyu bölgesinde kurulması planlanan dan daha büyük bir reaktör için üç kaza senaryosuna uygu lanmış ve santralin çevre etkileri araştırılmıştır. Ben zer hesaplar Küçükçekmecedeki araştırma reaktörü içinde yapılmıştır. En kötü kaza senaryosuna göre yapılan hesaplarda santralın çevreye yapacağı etki ve doğuracağı kanser oranı fevkalade küçük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study of the environmental impact of a nuclear power plant is of prime importance in licensing procedures. In this study the effects of radiation on public has been outlined and the environmental effects of radioactive isotopes generated by a nuclear power plant are given. The atmospheric distribution of such isotopes under various meteorological conditions are studied. The dose rate of public is calculated from the radioactive isotope concentration. Similar calculations are performed for liquid waste. Three accident scenerios are considered for a nuclear power plant in Akkuyu region and the environmental effects of such hypothetical accidents are calculated. Similar calculations are performed for the Küçükçekmece research reactor. Results of the calculations of the accident scenerio showed that the environmental effects of a nuclear power plant is negligible considering the excess cancer risk to the public.