TÜSİAD'ın Türk eğitim sistemine bakışı
The point of view of TÜSİAD to Turkish education system
- Tez No: 172726
- Danışmanlar: PROF.DR. KURTHAN FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Türk eğitim sisteminde 1990'lı yıllardan bu yana çok önemli bir değişim yaşanmaktadır. Endüstri sonrası toplum olarak ifade edilen aşamada bilgi ve bilgili insan ekonominin en önemli girdileri haline gelmiştir. Kamu yararına çalışan bir dernek olan TÜSİAD da kendi bünyesinde sınıfsal konumunu güçlendirmek adına son yıllarda bu konuda çok sayıda çalışma yapmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde TÜSİAD'ın kuruluşu,yapısı,amaçlan ele alınmıştır. 1971 'de kurulan dernek sadece ekonomik alanda değil,Türk siyasal hayatında da etkili olmuştur. İkinci bölümde TÜSİAD'ın 1990'dan itibaren eğitim alanında çıkarmış olduğu raporlar ele alınmıştır. Okul öncesi eğitim ile ilgili 2005 'te çıkarılan raporda kamunun bu hizmeti ücretsiz olarak yerine getirmesi gerektiği,bu eğitimin bireylerin gelecekteki eğitim seviyesini ve verimliliği artırdığı belirtilmiştir. Zorunlu öğrenim ve mesleki eğitim konulan 1990 tarihli 'Türkiye'de Eğitim“ ve ”Türkiye'de Mesleki ve Teknik Eğitimin Yeniden Yapılandırılması“ adlı raporlarda anlatılmıştır. Bu konuda en büyük sorun olarak kaynak yetersizlikleri ve bütüncül bir eğitim politikası uygulanamaması gösterilmiştir.Çözüm önerileri sunulmuştur. Yükseköğretim konusu, 1994 tarihli ”Türkiye'de ve Dünyada Yükseköğretim Bilim ve Teknoloji“, 2000 tarihli ”Yükseköğretimin Finansmanı“ ve 2003 tarihli ”Yükseköğretimin Yeniden Yapılandırılması: Temel İlkeler" raporlarında anlatılmıştır. Bu konuda da var olan sorunlar ortaya konulmuştur.Devlet üniversitelerinde katkı paylarının artırılması, özel kişilerin yükseköğretim kurabilmeleri, yükseköğretim kurumlarının projeler üzerinde şirketlerle çalışmaları ve yükseköğretim kurumlarının yapısında bazı değişilikler yapılması öneriler arasındadır. 150
Özet (Çeviri)
SUMMARY There has been an essential change in Turkish education system since 1990s. Information and well-informed person have become the most important inputs of economy at the stage named as“post-industrial society”. TUSIAD as a foundation working for public benefit, has been realized a lot of works in this field in recent years. Establishment, structure and aims of TUSIAD have been tackled in the first chapter of this study. The foundation established in 1971 has been effective not only in economy but also in Turkish political life. Reports published by TUSIAD on education since 1990 have been evaluated in the second chapter. In the report published in 2005 on pre-school education, it was expressed that state should give pre-school education service for free, because this education increases education level of people and productivity in the future. Compulsory and vocational education issues have been assessed in the reports“Education in Turkey”and“Restucturing Vocational and Technical Education in Turkey”in 1990. In these reports it was argued that the gratest problems in these fields are the lack of resource and non-existence of a comprehensive education policy. Some recommendations for solution of the problems were raised in these reports. Higher education was handled in the reports“Higher Education, Science and Technology in Turkey and in the World”in 1994,“Financing Higher Education”in 2000 and“Restructuring Higher Education: Basic Principles”in 2003. Existing problems at this subject have been mentioned in these reports. Increasing higher education duties, establishment of private higher education institutions, cooperation of higher education institutions with private companies on projects and making some changes in the structure of these institutions are among the recommendations of TUSIAD. 151