Eğitimin siyasal işlevleri ve türkiye'deki sivil toplum örgütlerinin bu işlevlere ilişkin görüşlerinin analizi
Political functions of education and an analysis of ngo?s perceptions on political functions of education
- Tez No: 214832
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÇALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitimin siyasal işlevleri ve bu işlevlere ilişkin sivil toplum örgütlerinin (STÖ) görüşlerini analiz etmektir. Sivil toplum kuruluşları, pek çok toplumsal kurumda olduğu gibi eğitim sisteminde de görüş ve önerileri ile önemli işlevler üstlenmektedir.Araştırmanın çalışma grubunu; AÇEV, EĞİTİM BİR-SEN, EĞİTİM-SEN, ERG, HAK-İŞ, Tarih Vakfı, DİSK, TÜRK- EĞİTİM-SEN, TED, Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği, TÜRK-İŞ, TİSK, MÜSİAD ve TÜSİAD temsilcileri oluşturmuştur.Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış bir görüşme formu ile toplanmıştır. Merkezleri İstanbul ve Ankara'da olan toplam 14 sivil toplum kuruluşunun yönetici ya da ilgili temsilcileri ile her biri yaklaşık 45 dakika süren görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler sonunda katılımcıların izniyle tutulan ses kayıtları deşifre edilmiştir. Kayıtların deşifresiyle ortaya çıkan yazılı ifadeler katılımcılara e-mail yoluyla gönderilerek onayları alınmış ve gerekli gördükleri düzeltmeler yapılmıştır. Verilerin analizinde ?betimsel analiz? tekniği kullanılmıştır.Bu araştırmanın bulguları STÖ'lerin eğitim sistemini, sistemin amaçlarını, amaçların gerçekleşme düzeyini ve STÖ'lerin eğitim politikalarının oluşturulmasında karar süreçlerini etkilemesini algılamalarında farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. STÖ'ler eğitimin işlevleri ile ilgili karar süreçlerini gerçekleştirdikleri araştırmalar, baskı araçları ve politika yapıcılar ve karar vericileri ile ilişkiler aracılığıyla etkilememeye çalışmaktadır.Araştırmanın sonuçlarına dayanarak STÖ'lerin eğitim sistemine ilişkin görüş ve politikalarının belirlenmesi ve bunların etkililik düzeylerinin saptanması amacılyla gerek teorik gerekse uygulama düzeyinde daha fazla çalışma ve araştırma yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine political functions of education and nongovernmental organization (NGO?s) perceptions on political functions of education. NGO?s may have significant impact on educational system through their views and recommendations.Study group consisted of 14 leading NGO?s including AÇEV, EĞİTİM BİR-SEN, EĞİTİM-SEN, ERG, HAK-İŞ, Tarih Vakfı, DİSK, TÜRK- EĞİTİM-SEN, TED, Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği, TÜRK-İŞ, TİSK, MÜSİAD ve TÜSİAD. Headquarters of these NGO?s were located in İstanbul and Ankara. An administrator from each participating NGO was interviewed by using a semi-structured interview form. Interviews were recorded and transcribed after each interview. Data were qualitatively analyzed to examine NGO?s perceptions of political functions of education.Findings demonstrated that NGO?s perceptions on educational system, goals of educational system, political functions of education, NGO?s impact on educational policy making process varies to a large extend. NGO?s impact on educational policy making and decision making process is mediated through relationships between policy makers and decision makers, research and reports on critical issues, and other means of political participation and influence. Political participation and influence is perceived by some as direct participation in decision making process, while some others perceive it in the form of influence by means of political pressure.Finding suggests that both NGO?s and policy makers-decision makers should reconsider the roles and functions of NGO?s in educational policy making process to increase meaningful political participation.