Türk dış politikasında ekonomik bir aktör olarak TÜSİAD'ın rolü: 1970-1990 dönemi
The role of TUSİAD as an economic actor in Turkish foreign policy: 1970-1990
  1. Tez No: 433608
  2. Yazar: ARDA ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL DEMİRER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Dış politikada karar alma süreci ve bu sürece dâhil olan aktörler her geçen gün değişime uğramaktadır. Karar alma süreçleri daha karışık bir hal alırken, bu sürece dâhil olan aktör sayısı gitgide artmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ekonomik karşılıklı bağımlılığın bir sonucu olarak burjuvazi dış politikaya müdahil olmaya başlamıştır. Ancak sermayenin örgütlenmesi Türkiye'de daha geç olmuştur. 1970'li yıllara kadar devlet eliyle güçlenen sermaye, yine devlet eliyle örgütlenmiştir. 1970'li yıllara gelindiğinde ise burjuvazi gücünün farkına vararak, çıkarları doğrultusunda devlet ile paydaş ya da karşıt görüşler üretebilecek bir yapılanma arayışına girerek Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Derneği'ni kurmuştur. Dernek ekonomik çıkarları doğrultusunda Avrupa entegrasyonu temelinde dış politika sürecinde aktif rol üstlenmiştir. Özellikle Anadolu sermayesinin güçlenmesini önlemek ve Avrupa ile ticari ilişkilerdeki avantajlarını korumak için yer yer hükümet ile medya üzerinden hesaplaşmayı tercih ederken, Kıbrıs konusunda ambargonun ekonomiye verdiği zarar karşısında hükümete destek olunmuştur. Bu çalışmada örgütlenme düzeyi yüksek olan ve dış politika etkinliği daha gözlemlenebilir olan TÜSİAD'ın, örnek dış politika olaylarına verdiği reaksiyonlar ele alınarak, Türkiye'de burjuvazinin dış politikada etkinliği ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign policy decision-making process and unless it included actors change every day. Decision-making processes more complicated than a hal, while increasing the number of actors involved in this process gradually. Like all over the world as a result of economic interdependence in Turkey the bourgeoisie began to be involved in foreign policy. But the organisation of the capital has been later in Turkey. until the 1970s the State stronger capital, the supervision by the State again. When in the 1970 's, being aware of the power of the bourgeoisie, with the State in accordance with the interests of stakeholders or argument into seeking a restructuring that could produce Turkey by Industrialists and businessmen's Association founded. The Association on the basis of economic interests in the process of European integration has taken on an active role in foreign policy. In particular, the empowerment of the Anatolian capital to prevent possible to protect commercial relations with Europe benefits through the Government and the media through places while the damage caused by the embargo on Cyprus in the face of Government support to the economy.