Adil yargılama hakkının gerçekleşmesini sağlayan araçlardan milletlerarası tebligat ve istinabe
International service abroad and letters regotary the instruments which supply to come true the right of the fair trial
- Tez No: 172729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜGEN SARGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Doktora tezinin konusu,“Adil Yargılanma Hakkının Gerçekleşmesini Sağlayan Araçlardan Milletlerarası Tebligat ve İstinabe”hakkındadır. Milletlerarası ilişkilerin, teknolojinin ve küreselleşme olgusunun gelişimi, ulaşım, iletişim, yerleşme imkânlarının ülkeler arasında kolaylaşması sonucunda dış ticarette yoğun ilerlemeler kaydedilmiş, kişilerin hukukî ilişkilerinin sadece belirli bir ülke ile sınırlı olmadığı gözlemlenmiş, dolayısıyla mahkemelerin milletlerarası nitelik taşıyan uyuşmazlıklar ile ilgili faaliyetlere artmıştır. Milletlerarası tebligat ve istinabe işlemlerinin Anayasanın 36. maddesinde düzenlenen hak arama hürriyeti ile yakın ilgisi bulunmaktadır. Anayasanın 36. maddesinde herkesin meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı yerleri önünde davacı ve dâvâlı olarak iddia ve savunma hakkı ile adil yargılanma hakkı olduğu vurgulanmıştır. Hak arama hürriyetinin somut araçları dâva ve savunma hakkıdır. İlgilinin bu hakları kullanabilmesinin ön koşulu, hakkında bir dâva olduğunun ve savunma yapılabileceğinin kendisine usulüne uygun olarak bildirilmesidir. Bu durumun, yani tebligatın varlığı veya yokluğu adil bir yargılamanın varlığı veya yokluğu ile yakından ilgili bulunmaktadır. Yine, 246görülmekte olan bir dâvada, dinlenilecek tanık, keşfe konu yer, incelenecek belge gibi ispat araçlarının yabancı bir ülkede bulunması halinde, dâvada, mahkemenin söz konusu deliller ile temas etmesi, dâvanın adil bir çözüme kavuşturulabilmesi bakımından önemlidir. Aksi takdirde mahkemenin adil bir yargılama yürütmesinden bahsedilemez. Bu tez çalışmasında, milletlerarası tebligat ve istinabe konusu, uygulamada yargılamada gecikmeye sebebiyet vermesi nedeniyle Avrupa însan Haklan Sözleşmesindeki makûl sürede yargılanma hakkı çerçevesinde irdelenmiş, Türk Milletlerarası usûl hükümleri ile Türkiye'nin taraf olduğu milletlerarası sözleşmeler ve milletlerarası metinler ışığında tebligat ve istinabe konusunda uygulamada meydana gelen aksaklıklara, sonuçlan ve çözüm yollan ile geniş yer verilmiştir. 247
Özet (Çeviri)
The subject of the doctorate thesis is titled as“International Service Abroad and Letters Regotary the Instruments which Supply to Come True the Right of the Fair Trial ”. As a consequence of the improvements in the fields of international relations, technology and globalization phenomenon and pursuant to the facilitation of the communication and settlement opportunities between the States, intensive progression had been noted for the foreign trade. Furthermore, it was observed that the legal relations of the individuals are not only restricted within a certain State, and therefore the activities of the courts with regard to the international conflicts had increased. The international service abroad and letters regotary transactions have close relevance with the freedom of seeking remedies and rights as set forth in the 36th article of the Constitution. In the context of the 36l Article of the Constitution, it was emphasized that any individual shall have the right to claim and defend with the title of plaintiff and defendant and right of equitable judgment below the adjudicatory powers in pursuance of legitimate means. The concrete tools of the 248freedom to seek remedies and rights are the rights to litigate and defend. The prerequisite for exercising such rights by the relevant individuals shall be the notification of such individual as due with regard to the litigations against him and thus right the defend. The presence of such situation, namely whether the communique is present or not, is closely related to the presence or absence of an equitable adjudication. Here, in case the evidence tools such as the witness to be heard, the place to be surveyed and document to be examined are located in a foreign country with regard to a law case, access of the court to the mentioned evidences is essential from the aspect of reaching the case to an equitable solution. Otherwise, it shall not be possible to mention of an equitable adjudication by the court. In this thesis, the subject of international service abroad and letters regotary is thoroughly investigated under the framework of right of adjudication within a reasonable period specified in the European Convention on Human Rights as it leads to deferments in judgment practices and under the light of the Turkish international procedural provisions and the conventions that Turkey is a Contracting Party and the international texts, comprehensive clarifications had been made to the difficulties encountered in the course of implementation with regard to the service abroad and letters regotary, their outcomes and means of solution. 249