Çamlık (Bucak-Burdur) travertenlerinin jeolojisi ve mermer olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 17274
  2. Yazar: MEHMET VARKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
oz Çamlık (Bucak-Burdur ) yöresinde Senezoyik yaşlı kaya birimleri bulunur. En altta Tersiyer yaşlı Narlı Detritik Üyesi ne ayırt lanmış Gökdere Formasyonu, Onun üzerinede açısal uyumsuz olarak Pliyosen yaşlı Burdur Formasyonu gelir. Burdur Formasyonu alttan üste doğru Karaömer Kireçtaşı Üyesi ve Çamlık Traverten Üyesinden meydana gelir. Burdur Formasyonu alttan üste doğru Karaömer Kireçtaşı Üyesi ve Çamlık Traverten Üyesinden meydana gelir. Burdur Formasyonu üzerinde açısal uyumsuzlukla Taşyayla Formasyonu yer alır. Bütün bu birimlerin üzerinde ise Kuvaterner yaşlı Alüvyonlar bulunmaktadır. Çalışmanın esas konusunu teşkil eden Çamlık Traverten Ya takları, Burdur Formasyonu içerisinde yer alır. Çamlık Traver- tenleri açık(sarı) ile kahverengi tonlarındadır. Renk ve desende yanal yönde homojen iken, düşey yönde hetore jendir. Düşey yönde rengine göre, üç seviye tespit edilmiştir. En üst seviyede rengi ve dokusu ile daha açık renkli, sıkı dokulu ve en kaliteli ola nıdır. Diğerlerine göre kullanılabilirliği daha fazladır. Daha sonra alta doğru ikinci seviyede renk, açık kahverengindedir. En alt seviyede ise renk, tamamen kahvenin tonlarındadır. Genel likle masif, yer yer orta-kalın katmanlıdır. Çamlık Travertenle- rinin kalınlığı bölgedeki kalınlığı 80-100 m. arasında değişir. 1990 yılının ilk 8 aylık döneminde çıkarılan 355 adet bloğun, boyut dağılımı incelendiğinde %56'sının 1-2.5 m3 ara sında değiştiği gözlenirken, en büyük blok boyutunun, 7.5-9.5 m3 arasında olduğu ve bununda tüm toplam blok oranının %1.5'unu oluşturduğu belirlenmiştir. Çamlık Travertenlerinin f iziko-mekanik deneyleri netice sinde, seviyelerine göre birim hacim ağırlığının 2. 44-2. 39gr/cm3, su emme oranının %1.3-2.7, gözeneklilik %3.2-6.4, eğilme mukave- metininde 48.8 kgf/cm2-39.6 kgf/cm2 arasında değişirken, basınç mukavemetinin 350-453.7 kgf/cm2 değerleri arasında olduğu sap tanmıştır. Çamlık Travertenlerinin 659 375 000 m3 muhtemel rezervi öl* duğu belirlenmiştir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sedimentary rock units, Cenozoic in age, outcrop in the Çamlık (Bucak-Burdur) area. The sequence in the investigation area is as follows: The Gök dere formation, Tertiary in age, including, the Narlı Detritic member, at the bottom; Burdur formation» Pliocene in age at the top and Quaternary aged alliviums. These formations have angular uncomformity relationship. Burdur Formation is also divided into various members from bottom to top as follows: Karaömer Limestone member, Çamlık travertine member and Taşyayla Conglomerata member. Çamlık Travertine beds appears in the Burdur formation. The colour of these beds changes between bright yellow and brown. Colour and illustration are homogeneous in the Lateral views, heterageneous in the vertical views. Three parts are described in the vertical section according to the their colour. The toppest part has the best quality, compact fabric and brighter colour. They have also more practical in use, than others. The below second part is bright brown in colour, and the lowest part is exactly brown and its tonnes. Generally they are massive and have medium, mto thick beddings. The thickneş of the Çamlık travertines in the region changes between 80-100m. If distribution of dimensions is examined 355 piece of blocks» taken out during the first eight months of 1990, while 56 % of them change between 1-2,5 m in size, the biggest block, dimensions range 7,5 to 9,5 m and they become 1,5% of the total blocks ratio. Physico-mechanic tests of \he Çamlık travertines, shows bulk weight between 2.44-2.39 gr/cm, water absorption ratio between 1.3-2.7%, porosity between 48.8 kgf/cm 39.6 kgf/cm and pressure strength between 350-453.7 kgf/cm. 3 The possible reserve of the Çamlık travertines is 659.375.000m. ÎİÎ