Yıl boyu alınan odun çelikleriyle tavşan yüreği zeytin çeşidinin hormon kullanılarak köklendirilmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 17273
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yıl Boyu Alınan Odun Çelikleriyle Tavşan Yüreği Zeytin Çeşidinin Hormon Kullanılarak Köklendirilmesi Üzerine Bir Araştırma Bu çalışmanın amacı, yılın her ayında Tavşan Yüreği zeytin çeşidinden alınan yapraklı odun çeliklerini toz IBÂ ile muamele ederek, hangi aylarda alınan çeliklerin daha iyi köklendiğini araştırmaktır. Tavşan Yüreği Antalya yöresinin önemli bir sofralık çeşididir. I Çalışma Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Alanı içinde bulunan şişleme serasında yürütülmüştür. Denemede kullanılan Tavşan Yüreği zeytin çeşidi çelikleri 1000, 3000 ve 6000 ppm dozlarında toz IBA ile muamele edilerek perlit ortamına dikil miştir. Deneme sonunda elde edilen verilere göre, en iyi köklenmenin Şubat ayında görüldüğü ve en uygun çelik alma zamanının Ocak-Şubat- Mart ayları arasında olduğu tespit edilmiştir. Bu aylarda 6000 ppm toz IBA uygulamasının diğer uygulamalara göre daha etkili olduğu göz lenmiştir. Hormon kullanımı Kontrola göre köklenme oranını, kök uzun luklarını ve kök sayılarını artırmıştır. Çeliklerdeki kök sayısı oluşumları, uygulanan dozlara ve yılın belli aylarına göre değişiklikler göstermiştir. En fazla kök oluşumunu çelik başına ortalama 6.0 ile Mayıs ayındaki 6000 ppm'lik IBA uygulamasından elde edilmiş ve yine aynı dozun Ocak ve Şubat ayla rındaki uygulama sırasıyla 5.5 ve 4.8 adet kök oluşumu sağlamıştır. 3000 ppm'lik IBA uygulamalarından en fazla kök 4.3 ve 4.2 adet ile Ocak ve Şubat aylarında elde edilmiştir.. Haziran ayı uygulamaları arasında 1000 ppm IBA'nın etkisi en belirgin bir şekilde 4.7 adet ile ortaya çıkmıştır. Kontrollar arasında ise Şubat ayında en fazla kök eldesi sağlanmıştır. VISonbahar döneminde farklı hormon dozları ve kontrolde kök uzunlukları bakımından genel bir düşme vardır. Yaz aylarında ise kökle- nen çeliklerde kök uzunlukları hemen hemen eşit olmuştur. Kontrolde; kış aylarında ve erken ilkbaharda yüksek olan kök uzunlukları, yaz aylarında hormon uygulanmışlara göre düşük olmuştur. Ortalama en uzun kök 3.369 cm ile 6000 ppm IBA uygulamasından elde edilmiştir. Bunu 1000 ve 3000 ppm'lik IBA uygulamaları izlemiştir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Research on Determination of Rooting of IBA Treated Hardwood Cuttings of Tavşan Yüreği Olive Cultivar Taken Throughout a Year by Monthly Intervals. The purpose of this research is to find out the most suitable time to take hardwood olive cuttings from mature trees in order to get best rooting. The rooting is one of the main problems of olive ev. Tavşan Yüreği which is highly required regional table cultivar. Well prepared cuttings were treated with powder IBA at three different concentrations; 1000, 3000 and 6000 ppm along with nontreated control. The research was carried out under intermittent misting system at Akdeniz University Research Station in Antalya. The cuttings were planted in agricultural type perlite media in the bottom heated benches. It was determined that the best rootings were obtained in February. It was also found that the period between January and March was the most suitable time for taking hardwood olive cuttings. As far as the hormone treatments were concerned, 6000 ppm of IBA gave better rooting ratios, root length and root number compared to the others including controls. The number of roots formed varied according to the applied hormone concentrations and the time of year when the cuttings were taken. The highest number of roots were obtained from 6000 ppm IBA treatments in May. This was followed by 3000 ppm IBA from January and February applications. Among the treatments made in June, 1000 ppm IBA gave the highest value in root number. VIIIThe root lengths began shorting in fall in all treatments including controls. On the other hand, the root lengthes were almost same in summer period. The longest roots were gaven by 6000 ppm IBA application. IX