Türkiye'de arazi parçalanması problemi ve verim üzerine etkisi
- Tez No: 172747
- Danışmanlar: DR. ESEN AĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında verim üzerine etkisi olduğu. düşünülen“Arazi Parçalılığı faktörü incelendi. Genel olarak Türkiye çapında /parçalılık sorunu incelenirken ayrıca parçalılığın verim üzerine etkisi istatistiksel açıdan ele alındı. Parçalılığın yerim üzerine etkisi bütün Türkiye'yi kapsayacak şekilde ele alınması düşünüldü ise de araştırmamızda yer alan kısıtlamalar sonucu bazı bölgelerin bu çalışmanın dışın da kalması bazı bölgelerinde birleştirilerek tek bölge olarak incelenmesi zorunlu oldu. Bu nedenle birleştirilmiş bölgeler dahil dört bölge bu araştırmanın kapsamına girdi. Parçalılığın verim üzerine etkisi, açıklayıcı değişkenler her model için değiştirilerek klasik Doğrusal Regresyon Modeli ve Logaritmik Model kullanılarak incelendi. 17. Bölge faktör sayısı artırılarak on faktörlü olarak klasik Doğrusal Regresyon Modeli kullanılarak yeniden incelendi. Her iki modelle ilgili ”Çoklu Korelasyon Kat sayısı“ ve ”Çoklu Determinasyon katsayısı" tesbit edildi. Söz konusu modellerin ve tahmin edilen parametrelerin istatistiksel açıdan anlamlılığının tesbiti için P testi kullanıldı. Bu araştırma ile ilgili veriler bilgisayarda değerlendirildikten sonra yorumlandı. Bilgisayar sonuçları incelendiğinde genellikle coğrafi yönden iç Anadolu Bölgesi ilçelerinden oluşan 17. Bölge sonuçlarının bu araştırmayla ilgili tezimizi is patlar mahiyette olduğu görülecektir. Bir başka ifade ile arazi parçalılığı verimi olumsuz yönde etkilemekte IIIve parçalılık artıkça verimin düştüğü tezini desteklemektedir diyebiliriz. Bu neticenin kısıtlamalarımız doğrultusunda bitki paterni buğday olan, ekstansif tarımın yapıldığı ve genellikle içanadolu bölgesi ilçelerinden oluşan onyedinci bölgeden alınmış olması anlamlıdır diyebiliriz. Sonuç olarak bu istatistiksel modellerle bu verilerle ve de daha önce belirlenen varsayım ve kısıtlamalar al tında arazi parçalılığı artıkça verim düşmektedir diyebiliriz. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ih this thesis,“land fragmentation”was taken into consideration as being one of the determinants of agri cultural production. The effect of fragmentation on ag riculture has been explained generally and tried to be measured statistically. At the beginning we tried to exp lain fragmentation problem on country basis but for some limitations it has been restricted to only some regions. For this reason only four agricultural regions have been taken into consideration. Two different models have been wed to measure the effect of fragmentation on production and each time the variables have been chosen differently. These models are classic linear regression model and logaritmic regression, model. Region 17 has been explored by using ten factors in the model of“classic linear regression”. Multiple correlation coefficients and multiple determination coefficients have been calculated by using these models. To measure the efficiency of the models and the variab. les statistically, the F-test was used. The variables were given to computer and computer run was analized. The results oblained in Region 17 which covers the Middle Anatolian provinces has showen that our hypothesis is.true. In other words land fragmentation effects agricul tural production negatively. Agricultural production decreases as fragmentation increases. It is very meaning ful to - obtain this result in a region which is domi nated by cereal production and extensive agricultural production methods have been applied. As a result we can say that under the stated assump- tcbns there is a negative correlation between land frag mentation and yield. The result is statistically mea ningful.