Bilgisayar dolayımlı iletişim: İnternette sosyal psikoloji kurumlarını yeniden düşünmek
Computer mediated communication: Re-thinking social psychology theories on the internet
  1. Tez No: 172748
  2. Yazar: ASLIHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER TİMİSİ, DOÇ. DR. MUTLU BİNARK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez çalışması, bilgisayar dolayımlı iletişim ortamlarında kurulan kişilerarası ilişkileri sosyal psikolojik bir yaklaşımla inceleyen ampirik bir çalışmadır. Bu bağlamda çalışma biri bilgisayar dolayımlı iletişim diğeri sosyal psikoloji olmak üzere iki ayrı alan üzerine kuruludur. Dört bölümden oluşan tez çalışmasının birinci bölümünde, bilgisayar dolayımlı iletişim ile ilgili kavramlara yer verilmiştir. İkinci bölüm çalışmanın odaklandığı alanlardan biri olan sosyal psikoloji kuramlarına ayrılmıştır. Bu bölümde ilişkilerin başlangıç noktasında önemli bir role sahip fiziksel çekicilik, fiziksel yakınlık ve benzerlik gibi kişilerarası çekicilik kuramları, kişilerin birbirlerini algısı anlamına gelen sosyal biliş, ilişkilerin gelişimine etkisi dolayısıyla kendini açma davranışı tartışılmış, ilişkilerin gelişimi ve çözülüşü ile ilgili kuramlar sunulmuştur. Üçüncü bölümde bilgisayar dolayımlı iletişimin özelliklerinin kişilerarası ilişkilere etkisi tartışılmıştır. Son bölümde ise ikinci bölümde incelenen sosyal psikoloji kuramlarının, bilgisayar dolayımlı iletişim ortamına uygulamasına yer verilmiştir. İnternet'te kişilerarası ilişkilerin dönüşümünü sosyal psikolojik bir yaklaşımla inceleyen bu çalışmada, bilgisayar dolayımlı iletişimin özellikleri ve sosyal psikoloji kuramlarının dönüşümüne ilişkin değerlendirmeler yaparken, Internet kullanıcılarıyla yapılan alan araştırması sonucunda elde edilen veriler göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present thesis is an empirical study which examines the interpersonal relationships that are initiated and maintained through computer mediated communication with a social psychological approach. In this context, the study is based on the fields: one is computer mediated communication and the other is social psychological. In the first chapter of the thesis, composed four sections, include some important concepts about computer mediated communication. The second chapter is separated to social psychology - one of the fields on which this thesis is based. In this section interpersonal attraction theories, which have central roles at the beginning of the relationship, such as similarity, proximity, physical attractiveness, social cognition, which means perceptions of individuals one other, because of its effect to relational development self-disclosure are discussed and also some theories are presented about development and dissolve of the interpersonal relationship. In the third chapter the effect of features of computer mediated communication to the interpersonal relationship is examined. In the last chapter, the social psychology theories which are mentioned in the second section are applied to the interpersonal relationships that are initiated and maintained through computer mediated communication. In this thesis, examining the change of the interpersonal relationships on the Internet with a social psychological point of view, while evaluating the features of computer mediated communication and the change of the social psychology theories, the information provided through survey always kept in mind.