Şirket birleşmeleri ve muhasebe uygulamalarının uluslararası muhasebe standardı ile karşılaştırılması ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 172807
  2. Yazar: SÜLEYMAN DÖNERTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UYGUR TEMİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
ÖZET İktisadi ve ticari hayatın içinde önemli bir yere sahip olan işletmeleri, gerçek ve tüzel kişilerin sermaye, emek ve bilgisini birleştirerek oluşturdukları ekonomik ve teknik kuruluşlar olarak tanımlamak mümkündür. işletmeler, faaliyetlerini daha etkin hale getirmek ve rekabet şartlarının getirdiği dezavantajı kendi lehine çevirmek için kendi aralarında birleşme yoluna gidebilirler. Birleşme ve devir alma olarak nitelendirilen bu etkinlikler gerek boyutu gerekse etkisi bakımından son derece önemlidir. işletme birleşmeleri çeşitli açılardan sınıflandırabiliriz. Örneğin, yatay.dikey ve karma birleşme sınıflandırması bunlardan biridir. İşletme birleşmelerinin çeşitli nedenleri vardır. işletme birleşmelerinde izlenen yöntemler birleşmenin özelliğine göre değişir. Yöntemler, aynı ana esasları içerseler de uygulama olarak birbirinden farlılaşmaktadır. Devir alma ile birleşme arasında da bu noktada bazı farklılıklar vardır. Birleşme devralmalar genel olarak faydalıdır. Kaynaklar daha etkin kullanılır, ayakta kalma şansı artar, daha fazla büyüme olanağı elde edilir vb. ancak az da olsa bazı zararları da olabilir. Bunlardan en önemlilerinin başında rekabetin olumsuz etkilenmesi sayılabilir. Birleşme ve devir almalar niteliği ve meydana getirdiği sonuçlar itibariyle son derece önemlidir. Türkiye açısından da önemli sonuçlar meydana getirmiştir ve getirmektedir. Son yıllarda ülkemizde şirket satın almaların ve birleşmelerin boyutu artmıştır. Bu çerçevede de hukuki bakımdan düzenleme çalışmaları yapılmaktadır ama yeterli değildir.Özellikle şirket birleşme ve devir almalarında tüm dünyada uygulanması ve bütünlüğün sağlanması için standartlar oluşturulmaktadır. Bu standartlar da günün şartlarına göre revizyona tabi tutulmaktadır. Bu çerçevede Uluslararası Muhasebe Standardı 22 (UMS 22) -Şirket Birleşmesi, ve son olarak da Uluslararası Finansal Raporlama Standardı 3 (IFRS 3) - Şirket Birleşmesi standartları uygulanmaya konulmuştur. Türkiye bu standartların gereklerini yerine getirmek için gayret göstermektedir. Ancak gelişmeler hızlı değildir. Özellikle muhasebe kayıtlar açısından tam bir birlik ve teamül noktasında eksikler vardır. Bu çalışmada, şirketler genel olarak tanımlanmış, şirket birleşme türleri ele alınmış, birleşmenin nedenleri ve birleşme yöntemleri incelenmiş, çeşitli ülkelerin bu konudaki uygulamaları anlatılmıştır. Yine Türkiye'deki birleşme ve devir alma yöntemleri ve uygulaması çeşitli kanunlar nezdinde incelenerek bu konuyla ilgili olarak bir örnek çalışması yapılmıştır. Ayrıca birleşme ve devir alma ile ilgili değerlendirme yapılarak sorunlarla ilgili değerlendirme ve öneri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The business enterprises which have a very important place in the economics and trade life can be defined as the economics and technical establishuments which they make by marriying the real person and the legal person'slabour and knowhedge. Business enterprises may marry in order to make their activities mure effectively and turn the disedvanteges which the competition condition turn into advantage. These activities known as marriage and take-over are of virtal importance in terms of their dimension and effect. We can classifiy the marriage of the business in different ways. For e Xample, horizantal, vertical and mixed marriage classification is one of them. There are some reasons for the marriage of business enterprises. The methods which are used in business enterprise marriages can change according to the feature of the marriage. Although to the methods include the same main principles, they may be different in practive. There are some differences between take-over and marriage on this matter. Marriage take-overs are generally fruitful. Sources are used mure effectively, they have ther chance to stand for, and get the opportunity to develop more, but there may be some damages at some extent. One of the most important things of them is the negative effect of the competition. Marriage and the take-overs are very important interms of their. Quality and the outcomes. It has created very important outcomes and stil creating for Turkey.the amount of the company marriages and take-overs has increased. Some legal arrangements are being done in this content but they are insifficient.273 Standads have bean formed especially in company marriages and take-overs to be able to realize all over the world and to become integrated. These standards have bean overhauled according to needs of our time. Within this framework intemasyonal Accounting Standard 22 (IAS 22) Company Marriage, and Intemasyonal Financial Reporting Standard 3 (IFRS 3) whivh censist of company marriage standards have been put into practive. Turkey has been endeavouring to implement the standards flower, the efforts are not eneugh. There are effects in terms of accounting records and unity. In this study, companies were defined in general, types of company marriage were discusse, the ressons and methods of company marriages were examined and some applications in different countries about it were mentioned. A sample work was prepared by examining the related laws about company marriage and take-over methods and applications in Turkey. Furthermore, by evaluating the methods and applications about company marriage and take-over in Turkey some suggestions about problems were peresented.