İslâm Hukuku'nda muhâlaa
Muhâlaa at the Islamic Law
- Tez No: 172836
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKKI AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Tezimiz; giriş, iki ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde; Pozitif hukuk'ta boşanma sistemleri ve İslam hukukunda evliliğin sona ermesi ve şekilleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Talâk (Boşanma) konusu; tarifi, mâhiyeti, rüknü, hükmü, hikmetleri, çeşitleri, boşanmada kullanılan lafızlar, boşama yetkisi gibi başlıklar işlenmiştir. İkinci bölümde ise; Muhâlaa'nın tarifini ve mâhiyetini açıkladıktan sonra muhâlaa'nın hukuki niteliği, muhâlaa'nın hukuki dayanağına ilişkin görüşler ve deliller muhâlaa'nın rükünleri ve şartları, muhâlaa'nın hukuki sonuçları işlenmiş ve sonuç bölümüyle bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our thesis consists of the introduction, two main section and result. At the introduction part; information about the divorcing systems in positive law and ending the marriage and their types at the islamic law. At the first section the divorcing subject is dealed with such the topics as; definition, nature, pillar, judical decision, wisdom, kinds, the definitions used in divorcing and divorcing autority (right). At the second section the divorcing subject is deald with such the topics as; after giving the definition of muhalaa (divorcing) and its nature, the judical specialty of the muhalaa (divorcing), the proofs and the judical supporting of muhalaa (divorcing), the pillars and conditions of muhalaa (divorcing), the judical results of muhalaa (divorcing) and finished with the result section.