İstanbul Kadı sicillerinde muhâlea
Mukhāla'a in Istanbul Kadı registers
  1. Tez No: 742441
  2. Yazar: GÜLİSTAN ÇETİNBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Tarih, Religion, Law, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada İslâm Hukuku'nda boşanma çeşitlerinden biri olan muhâlea konusuna teorik olarak değinilmiş, Osmanlı Dönemi mahkemelerinde teorinin uygulamaya dönüşmesi İstanbul kadı sicillerindeki uygulamalar ele alınarak incelenmiştir. Çalışma çeşitli yıllara ait toplam yetmiş iki sicil ve bin dört yüz yetmiş dört davanın incelenmesiyle oluşturulmuştur. Eşlerin anlaşarak boşanması anlamına gelen muhâlea, kadı sicillerde en fazla başvurulan boşanma çeşididir. Çalışmada muhâleanın bir talâk çeşidi olması sebebiyle öncelikle kısa bir şekilde talâk konusuna değinilmiş, daha sonra muhâlea konusunun teorik boyutu incelenmiştir. En son bölümde ise, İstanbul kadı sicillerinde bulunan muhâlea ile alakalı kayıtlar ayrıntılı bir şekilde ele alınarak Osmanlı Dönemi'nde uygulanan muhâlea örneklerine yer verilmiştir. Çalışma sonucunda Osmanlı Dönemi'nde mahkemelerin İslâm Hukuku ve geleneğine sahip çıkarak uygulamaya koyduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mukhāla'a, a kind of divorcement in Islamic Law, is mentioned theoretically, the implementation of theory during Ottoman Period is analyzed dealing with the implementations of İstanbul Kadı registers. This study is formed by examining the seventy two registers, a thousand four hundred seventy four cases belonged to various years. Mukhāla'a, which means a consensual divorcement, is the most appealed kind of divorcement in Kadı registers. In the study, the issue of 'talaq' is mentioned shortly as mukhāla'a is a kind of talak. Then, the theoretical aspects of mukhāla'a is analyzed. In the last part, records about mukhāla'a in İstanbul Kadı Registers are analyzed in detail and examples of mukhāla'a implemented in Ottoman Period are included. As a result of the study, it is observed that courts in Ottoman Period are carried out by protecting Islamic Law and traditions.