16. ve 17. yüzyıl Türk halk şiirinde toplumsal yergi
  1. Tez No: 172842
  2. Yazar: ÖMER SARAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
XI ÖZET Halk şiiri, Türk kültüründe önemli yer tutmaktadır. Toplumu ilgilendiren her şey halk şiirinin kapsamı içine girer. Yaptığımız bu çalışmada 16. ve 17. yüzyıl halk şairlerinin toplumsal konulara bakışını ele aldık. Âşık, içinde bulunduğu toplumun sözcüsüdür. Dolayısıyla gördüğü bir aksaklığı şiirinde işlemesi ve konuya ilişkin yergilerde bulunması gayet doğaldır. Böylece halk şairi, topluma karşı olan sorumluluğunu yerine getirmiş olur. Yaptığımız bu çalışma, halk şiirinin topluma ışık tuttuğunun bir göstergesidir. Her edebi eser, içinden çıktığı toplumun sosyal, siyasal ve kültürel özelliklerini yansıtır. Bu çalışma ilgili dönemlerde yaşayan şairlerin topluma ve toplumun sorunlarına bakış açısını yansıtması itibariyle önemlidir.
Özet (Çeviri)
xn ABSTRACT Folk poems have an important role on Turkish culture. Folk poems involve everything which interests the public. We studied the 16. and 17. century folk poets' appwoch to the social theme. A poet is the speaker of his community. That's why, it's normal form him to choose the problem of the public as a theme of the poem and criticize it. Thus, folk poets carry their responsibilities out perfectly. This study is an indicator of that folk poems reflect the public's problem. Every literary piece reflects the community's social, cultural and political features. This study is important, as this involves the views of the poet who lived in these centuries.