İlköğretim ikinci kademe resim dersleri kapsamında kolaj tekniğinin yaratıcılığı geliştirmesindeki yeri ve önemi
- Tez No: 172846
 - Danışmanlar: Y.DOÇ. ATA YAKUP KAPTAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 168
Özet
XVIII ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim II. kademe resim dersleri kapsamında, kolaj tekniğinin yaratıcılığı geliştirme ve sanat eğitimi uygulamalarında ne kadar gerekli olduğunun saptanması amaçlanmıştır. Araştırmadaki veriler, Tokat ve Sakarya il merkezinde bulunan ilköğretim okullarında bulunan resim-iş öğretmenlerine uygulanan anket ile elde edilmiştir. Toplanan verilerin yüzde ve frekansı alınmış, istatistik değerlendirmeleri yapılmıştır. 7 bölümden oluşan araştırmada, kolaj tekniğinin yaratıcılığı geliştirdiği ve sanat eğitimi uygulamaları için gerekli temel kavramların öğretiminde sağladığı kolaylık ve kalıcı bilgi birikimi oluşturduğu vurgulanmıştır. Araştırmada“çocukluktan gençliğe çizgisel gelişim evreleri”bölümünde; bu yaş grubu çocukların çizgisel gelişim evreleri açıklanarak, çocuğun seviyesinin daha yalandan tanınması sağlanmıştır.“Yaratıcılık”bölümünde; çeşitli kişi ve kaynaklarca yapılan yaratıcılık tanımları, çocukta yaratıcılığın oluşmasında resmin ne kadar etkili olduğu, yüksek yaratıcılığa sahip çocukların özelliklerinin neler olduğu, yaratıcılığı teşvik eden ve engelleyen öğretmen özellikleri ile çocukta yaratıcılığı geliştiren ve engelleyen etmenlerin açıklandığı alt bölümler yer almaktadır.“Sanat eğitimi”bölümünde; Sanat eğitiminin çeşitli tanımlamaları, eğitim için neden gerekli olduğu, toplumsal açıdan gelişime olan katkısına değinilmiş, alt bölümlerinde ise sanat eğitiminin amaçlan, bireye sağladığı katkıları ve yaratıcılığın geliştirilmesindeki etkisi hakkında bilgilere yer verilmiştir.“Kolaj”bölümünde ise, kolajın tanımlarına ve tarihi gelişimine yer verilmiş, sanat akımları içindeki önemine değinilmiştir. Ayrıca konu içinde geçen sanatçılara ait resimlere yer verilmiştir.“Sonuçlar ve Öneriler”bölümünde; Anket sonuçlan ve araştırmada elde edilen diğer bulgulara göre sonuçlar çıkarılarak, bu sonuçlar doğrultusunda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
XIX ABSTRACT In the present study, the necessity of collage technique in the context of drawing courses for developing creativity skills and applications of art-education in the second level of elementary education was investigated. The seven-chapter present study emphasized that collage technique helps the development of creativity skills and that it also helps the learning and preservation of knowledge regarding the basic concepts of the applications of art education. The chapter entitled as“the Transition from Childhood to Adolescence”helps the reader be acquainted with children's levels by explaining the developmental states of drawing in this age group. The chapter entitled as“Creativity”includes the definitions of creativity by different authors and sources; the effect of drawing in the development of creativity; the characteristics of highly creative children; and teacher characteristics that foster or inhibit creativity. The chapter entitled as“Art Education”includes different definitions and purposes of art education; the necessity of art in education; the effect of art education in the development of societies; the contributions that art education makes to individuals; and the effects of art education in the development of creativity. Similarly, chapter“Collage”includes the definitions and historical development of collage and its importance in different art movements. In addition, pictures of artists relevant to the topic were included. Data were collected by a questionnaire that was administered to drawing teachers who were working at the elementary schools in downtown of Tokat and Sakarya. Analyses of the data included percentages and frequencies. Suggestions were made based on the results obtained in the study in the Results and Discussion section.