Multiple strategies for multiple intelligences-based portfolio assessment in elementary schools
- Tez No: 172847
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim öğrencilerinin hazırladığı Çoklu Zeka Kuramı temelli çalışma dosyalarının öğrencilerin İngilizce öğrenmelerindeki katkıları araştırıldı. Araştırma için rastlantısal olarak 30 kişiden oluşan bir grup altıncı sınıf öğrencisi seçildi. Çalışmanın başında, öğrencilerin çoklu zeka alanlarını belirlemek için bir çoklu zeka envanteri verildi. Elde edilen sonuca göre dönem boyunca çoklu zeka temelli dokuz etkinlik geliştirildi. Her etkinlik sonunda, öğrencilerin etkinliklere karşı tutumlarını gözlemlemek amacıyla Likert ölçeğine göre hazırlanmış genel tutum testi verildi. Tutum testinden elde edilen veriler, İlişkili Örneklemler t-Testi, Frekans Dağılım Testi ve İlişkili Örneklemler (Tekrarlı Ölçümler) Tek Faktörlü ANOVA ile analiz edildi. Öğrencilerin araştırma boyunca çoklu zeka etkinliklerine yönelik tutumlarının değişip değişmediğine bakıldı. Öğrencilerin akademik başarıları, çoklu zeka temelli değerlendirme ölçütleri geliştirilerek ölçüldü. Çoklu zeka temelli çalışma dosyası değerlendirme sonuçlarından elde edilen puanlarla sınıf öğretmeninin geleneksel değerlendirme yöntemlerine göre verdiği başarı puanlan karşılaştırıldı. Elde edilen bulgular, istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu gösterdi. Ayrıca öğrencilerin çoklu zeka temelli çalışma dosyası değerlendirme yollarıyla dil öğrenmedeki güçlü ve zayıf noktalarını kolayca fark edebildiklerini, dil öğrenme konusunda güdülendiklerini ve baskın olmayan çoklu zekalarının zaman içinde gelişebileceğini gösterdi. Çoklu zeka temelli çalışma dosyası değerlendirme yollarının geleneksel yöntemlere kıyasla, öğrencilerin yabancı dil becerilerini değerlendirmede daha etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of multiple intelligences-based (Mi-based) portfolio assessment in teaching English to elementary school students has been investigated. A group of sixth graders consisting of thirty students has been chosen randomly for the study and this group has been exposed to Mi-based activities for MI- based portfolio assessment. At the beginning of the study, the students have been given a multiple intelligences inventory in order to determine what intelligences they have. The students have been given the Mi-based activities accordingly. After each activity is completed, the students have been given an attitude test in Likert Scale format to see if their attitudes towards the activities have changed. The data obtained from this 'Attitude Test' have been analyzed through statistical analysis programs, such as t-test for paired samples, Frequency test, and one-way ANOVA for repeated measures. The students' achievement has been assessed through Mi-based assessment rubrics developed and the results have been compared with the traditional test scores given by the classroom teacher. The findings of the study indicate that there is a significant difference between the mean scores given by the school teacher and those of the researcher's. Moreover, the results demonstrate that through Mi-based activities, the students' motivation has increased and the students have improved their less developed intelligences in the course of time. Besides, the students have realized their weak and strong points through Mi-based portfolio assessment. In the light of these facts, Mi-based portfolio assessment can be said to be a more efficient way in assessing the students' achievement in English compared with traditional testing means.