İbn Kayyım el-Cevziyye'nin İ'lâmü'l-Muvakkıîn isimli eserindeki hukukî görüşleri
- Tez No: 172850
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT DALGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
XIII ÖZET İslâmî ilimlere katkısı olan Hanbeli mezhebi alimlerinden birisi İbn Kayyım el-Cevziyye'dir. İbnü'l-Kayyım, zaman zaman, bağlı bulunduğu mezhep görüşünün dışında görüş açıklayabilen, mezhep tasssubu bulunmayan bir alimdir. Tezde, İbnü'l Kayyim'ın“riâmü'l-muvakkıîn”adlı eserindeki ibadetler ve aile hukukuna ait hukukî görüşleri tespite çalışılmıştır. Yazarın görüşlerinin, meşhur dört hukuk mezhebinin görüşleri ile mukayesesi yapılarak, İbnü'l-Kayyım'ın hukuki kişiliğinin daha iyi anlaşılmasına gayret edilmiştir. Çalışmada İbnü'l-Kayyım'ın fıkha dair yaklaşık yüz onüç konudaki görüşüne yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
XIV ABSTRACT One of the scholars from Hanbeli sect who contributes into Islamic sciences is Ibn Kayyım el-Cevziyye. Ibn Kayım el-Cevziyye is the öne who can express his opinions whıch stand against his sect, and öne of those who has no prejudice. in this thesis, the author's opinions in his work titled“İ'lâmü'l-muvakkıîn”about religious practices and family afFairs from the point of law are studied. The author's opinions are compared with those of four famous sects so as to understand his stance with law better. Therefore, his opinions on nearlyl 13 legal subjects are involved hı our work