Üniversite öğrencilerinin sosyal beceri düzeylerinin duygusal zeka düzeyleri ve bazı kişisel özelliklerine göre incelenmesi
- Tez No: 172849
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜGE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
163 BÖLÜM VII ÖZET Bu araştırmada, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Eğitim Fakültesi'nde 2004 - 2005 öğretim yılında, I. ve II. öğretim grubunda çeşitli bölümlere devam eden öğrencilerin Sosyal Beceri Düzeyleri ile Duygusal Zeka Düzeyleri, cinsiyet, öğrenim gördükleri alan, öğretim türü, sınıf düzeyi, anne öğrenim düzeyi, baba öğrenim düzeyi, algılanan anne tutumu, algılanan baba tutumu, sigara kullanma durumu ve herhangi bir öğrenci kulübüne üye olma durumu gibi değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmektedir. Araştırmanın bağımlı değişkenleri olan öğrencilerin“Sosyal Beceri Düzeyleri”ni belirlemek amacıyla Riggio (1986, 1989) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlanma çalışmaları Yüksel (1998) tarafından yapılan,“Sosyal Beceri Envanteri”ve öğrencilerin“Duygusal Zeka Düzeyleri”ni belirlemek amacıyla Yılmaz ve Ergin (1999) tarafından standardizasyonu yapılan,“Duygusal Zeka Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır.164 Öğrencilerin cinsiyet, öğrenim gördükleri alan, öğretim türü, sınıf düzeyi, anne öğrenim düzeyi, baba öğrenim düzeyi, algılanan anne tutumu, algılanan baba tutumu, sigara kullanma durumu ve herhangi bir öğrenci kulübüne üye olma durumu gibi bağımsız değişkenlere ilişkin verilerin toplanması amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın evreni; 2004 - 2005 öğretim yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Eğitim Fakültesi'ne bağlı Fen, Güzel Sanatlar, Sosyal ve Yabancı Diller alanları'nda öğrenim görmekte olan öğrencileri kapsamaktadır. Araştırmanın ömeklemi ise; random örnekleme yöntemiyle seçilmiş 415 kız, 269 erkek toplam 684 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada 17 denence kurulmuş ve test edilmiştir. Bu denencelerin test edilmesinde t - testi tekniği ve Tek Yönlü Varyans Analizi (F) Tekniği kullanılmıştır. Ortalamalar arası farkın anlamlı olduğu durumlarda bu anlamlılığın hangi gruplardan kaynaklandığını saptama amacıyla ise; Tukey testi kullanılmıştır. Bu araştırmada elde edilen bulgular, maddeler halinde şöylece özetlenebilir:165 1. Öğrencilerin Sosyal Beceri Düzeyleri ile Duygusal Zeka Düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki vardır. Üniversite öğrencilerinin Toplam Sosyal Beceri Düzeyleri ile Toplam Duygusal Zeka Düzeyleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. 2. Duyuşsal Anlatımcılık Düzeyi düşük olan öğrencilerin Duygusal Zeka Değerlendirme Ölçeği puan ortalamaları orta ve yüksek düzeyde olan öğrencilere göre daha düşüktür. 3. Duyuşsal Duyarlık Düzeyi düşük olan öğrencilerin Duygusal Zeka Değerlendirme Ölçeği puan ortalamaları orta ve yüksek düzeyde olan öğrencilere göre daha düşüktür. 4. Duyuşsal Kontrol Düzeyi düşük olan öğrencilerin Duygusal Zeka Değerlendirme ölçeği puan ortalamaları orta ve yüksek düzeyde olan öğrencilere göre daha düşüktür. 5. Sosyal Anlatımcılık Düzeyi düşük olan öğrencilerin Duygusal Zeka Değerlendirme Ölçeği puan ortalamaları orta ve yüksek düzeyde olan öğrencilere göre daha düşüktür.166 6. Sosyal Duyarlık Düzeyi düşük olan öğrencilerin Duygusal Zeka Değerlendirme Ölçeği puan ortalamaları orta ve yüksek düzeyde olan öğrencilere göre daha düşüktür. 7. Sosyal Kontrol Düzeyi düşük olan öğrencilerin Duygusal Zeka Değerlendirme Ölçeği puan ortalamaları orta ve yüksek düzeyde olan öğrencilere göre daha düşüktür. 8. Kız öğrencilerin Sosyal Beceri Envanteri puan ortalamaları erkek öğrencilere göre daha yüksektir. 9. Öğrenim Gördükleri Alan Türüne Göre öğrencilerin Sosyal Beceri Envanteri puan ortalamaları arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Yabancı Dil alanında öğrenim görmekte olan öğrencilerin Sosyal Beceri Envanteri puan ortalamaları Fen ve Sosyal alanlarda öğrenim görmekte olan öğrencilere göre, Güzel Sanatlar alanında öğrenim görmekte olan öğrencilerin Sosyal Beceri Envanteri puan ortalamaları Fen alanında öğrenim görmekte olan öğrencilere göre daha yüksektir. 10. Öğretim türüne göre öğrencilerin Sosyal Beceri Envanteri puan ortalamaları arasında anlamlı farklar167 bulunmaktadır, i. Öğretime devam eden öğrencilerin Sosyal Beceri Envanteri Puan ortalamaları II. Öğretime devam eden öğrencilere göre daha yüksektir. 11. Öğrenim gördükleri sınıf düzeyine göre öğrencilerin Sosyal Beceri Düzeyleri arasında anlamlı farklar bulunmaktadır. IV. Sınıf düzeyinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin Sosyal Beceri Envanteri puan ortalamaları I. Sınıf düzeyinde öğrenim görmekte olan öğrencilere göre daha yüksektir. 12. Annesi üniversite mezunu olan öğrencilerin Sosyal Beceri Düzeyleri diğer öğrencilere göre daha yüksektir. Anne öğrenim düzeyi üniversite ve üstü olan öğrencilerin Sosyal Beceri Envanteri puan ortalamaları anne öğrenim düzeyi okur - yazar olmayan, okur - yazar, ilkokul ve ortaokul olan öğrencilere göre, anne öğrenim düzeyi lise olan öğrencilerin Sosyal Beceri Envanteri puan ortalamaları anne öğrenim düzeyi okur - yazar olmayan ve ilkokul olan öğrencilere göre daha yüksektir. 13. Babası üniversite mezunu olan öğrencilerin Sosyal Beceri Düzeyleri diğer öğrencilere göre daha yüksektir. Baba öğrenim düzeyi üniversite ve üstü olan168 öğrencilerin Sosyal Beceri Envanteri puan ortalamaları baba öğrenim düzeyi okur - yazar olmayan, okur - yazar ve ilkokul olan öğrencilere göre, baba öğrenim düzeyi lise olan öğrencilerin Sosyal Beceri Envanteri puan ortalamaları baba öğrenim düzeyi okur - yazar olmayan ve ilkokul olan öğrencilere göre, baba öğrenim düzeyi ortaokul olan öğrencilerin Sosyal Beceri Envanteri puan ortalamaları baba öğrenim düzeyi okur - yazar olmayan ve ilkokul olan öğrencilere göre daha yüksektir. 14. Annelerini demokratik tutumlu olarak algılayan öğrencilerin Sosyal Beceri Düzeyleri diğer öğrencilere göre daha yüksek değildir. 15. Babalarını demokratik tutumlu olarak algılayan öğrencilerin Sosyal Beceri Düzeyleri diğer öğrencilere göre daha yüksek değildir. 16. Düzenli olarak sigara kullanan ve kullanmayan öğrencilerin Sosyal Beceri Düzeyleri arasında anlamlı farklar bulunmaktadır. Düzenli olarak sigara kullanan öğrencilerin Sosyal Beceri Envanteri Puan ortalamaları düzenli olarak sigara kullanmayan öğrencilere göre daha düşüktür.169 17. Herhangi bir öğrenci kulübüne üye olan öğrencilerin Sosyal Beceri Düzeyleri diğer öğrencilere göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
170 SUMMARY In this study, what has been analysed is the relationship between social skills levels and emotional intelligence of the 19 Mayıs university students who attend different departments of faculty of education in 2004 - 2005 in terms of gender, field of education, kind of education, class level, the educational level of mothers and fathers, perception of mother's and father's attitude, smoking and the membership of any students club. In order to evaluate“Social Skills Levels”of students“Social Skills Inventory”which was developed by Riggio (1986, 1989) and which was adapted by Yüksel (1998) has been used. In order to evaluate students' emotional intelligence“Emotional Intelligence Evaluation Scale”which was adapted to Turkish by Yılmaz and Ergin (1999) has been used. In order to get independent variables which were composed of gender, field of education, kind of education, class level, the educational level of mothers and fathers, perception of mother's and father's attitude, smoking and the membership of any students club,“Personal Information Form”has been used.[71 The study includes the students who attend the science, arts, social and foreign languages departments of Faculty of Education 19 Mayıs University in 2004 - 2005 academic year in Samsun. The sample consist of 269 males and 415 females. In this study 17 hypothesis were analysed. For the study, independent samples t-test, one-way AN OVA and Tukey test techniques have been used to analyse the data. The findings of the study can be summarized as follows: 1. There is a significant and positive relation between social skill levels and emotional intelligence levels. 2. Students who have the lowest emotional expressivity level, have lower score in terms of Emotional Intelligence Evaluation Inventory than other students. 3. Students who have the lowest emotional sensitivity level, have lower score in terms of Emotional Intelligence Evaluation Inventory than other students. 4. Students who have the lowest emotional control level, have lower score in terms of Emotional Intelligence Evaluation Inventory than other students.172 5. Students who have the lowest social expressivity level, have lower score in terms of Emotional Intelligence Evaluation Inventory than other students. 6. Students who have the lowest social sensitivity level, have lower score in terms of Emotional Intelligence Evaluation Inventory than other students. 7. Students who have the lowest social control level, have lower score in terms of Emotional Intelligence Evaluation Inventory than other students. 8. Social skill levels scores of female students are higher than male students. 9. There is a significant difference between social skill level and field of education. Foreign languages students' social skill levels scores are higher than science and social field students. Moreover, social skill level scores of arts students higher are than science students. 10. There is a significant difference between social skill levels and kind of education. Students who attend the daytime courses have higher scores than evening courses students.173 11. There is a significant difference between social skill levels and class of students. Fourth - year students' the social skill levels of the fourth - year students are higher than first year students. 12. Social skill levels of students whose mothers graduated from university were higher than other students. Social skill levels score of students whose mothers graduated from university were higher than other students whose mothers are illiterate, literate, and primary education. 13. Social skill levels of students whose fathers graduated from university were higher than other students. Social skill levels score of students whose fathers graduated from university were higher than other students whose fathers are illiterate, literate, and primary education. 14. Students who perceived their mothers as democratic are not higher social skill levels score than other students. 15. Students who perceived their fathers as democratic are not higher social skill levels score than other students.174 16. There is a significant difference between the social skill levels of students who smoke and of those who do not smoke have lower than other students. 17. Students' social skill levels scores who have membership of any students club were higher than other students.