Çin endüstri ilişkileri ve insan kaynakları yönetiminin gelişimi
The development of industrial relations and human resources management in China
  1. Tez No: 172855
  2. Yazar: HALİL KUVVETLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
SAÜ, Sosyal Bilimler EnstitüsüYüksek Lisans TeziTezin Başlığı : Çin Endüstri İlişkilerri ve İnsan Kaynaklan Yönetiminin Gelişimi Tezin Yazarı : Halil Kuvvetli Danışman : Prof. Dr. Engin YILDIRIM Kabul Tarihi: 13 Şubat 2006 Sayfa Sayısı : VI (ön kısım) + 73 (tez) Anabilimdalı : İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilimdalı : Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Çin ekonomik reformlarının başladığı 1 978 yılından beri son yirmi yıllık dönemde Çin ekonomisi, resmi, merkezi planlamaya dayalı bir yapıdan giderek artan şekilde serbest ve piyasa yönelimli bir ekonomiye doğru geçmiştir. Çin'de son yirmi yılda yılda yaşanan hızlı ekonomik gelişme ve yapısal reformlar, Çin işletmelerindeki işgücü yönetim sistemini önemli şekilde etkilemiş ve değiştirmiştir. Çin işletme yapılan bazı temel değişimlere uğramıştır. 1990'lı yıllar öncesinde yapılan bu reformlar yoluyla endüstri ilişkileri sistemi yeniden tanımlanmış ve bu süreç, başta seçme-yerleştirme olmak üzere ücretler-ödüllendirme sistemi ve sosyal güvenlik sistemini derinden etkilemiştir. Bu tez çalışması, ekonomik reform çalışmaları ile birlikte derinden etkilenen endüstri İlişkileri ve insan kaynakları yönetimi uygulamaları ve bunların göstergeleri üzerine odaklanmıştır. Bu araştırmanın amacı, Çin'deki geleneksel psikolojik mantaliteyi ve İKY uygulamalarını gün yüzüne çıkarmaktır. Bu sayede değişen çalışma ilişkileri /İKY politikaları, insan kaynakları stratejileri ve uygulamaları ayrıca değişen sosyal çevre ile yeni İKY paradigmasına adaptasyon arasındaki ilişkiler hakkında bilgi edinilebilecektir. Keywords : Endüstri İlişkileri, İnsan Kaynaklan, Çin lşgüxü Sistemi, Çin Ekonomisi
Özet (Çeviri)
Sakarya University Institute of Social SciencesAbstract of Master's Thesis Title of Thesis: The Development of Industrial Relations and Human Resources in China Author : Halil Kuvvetli Supervisor : Prof. Dr. Engin YILDIRIM Date: 13 February 2006 Nu. of Pages : VI (pretext) + 73 pages (main body) Depatment : Human Resources and Industrial Relations Subfield : Labour Economics and Industrial Relations In last two decades since China launched economic reform in 1978, the Chinese economy has been transformed from a formerly central-planned economy into an increasingly free, market- oriented economy. The rapid economic growth and structural reforms that have taken place in China over the past two decades have had a substantial impact on the system of labour management in Chinese manufacturing enterprises. Chinese enterprises has undergone fundamantal change.. It concludes tahat the reform of the early 1990s have 'reinvented' the industrial relations system and have significantly influenced recruitment and selection, wage and reward system and social security programmes. This study focuses on the exploration of the impact of economic reform on the changing patterns of industrial relations and human resources management practices. The goal of this investigation is to clear up the traditional philosophical thinking and implications for HRM in China then, it provides information on the changing employment relations / HRM policies and deals with HRM strategies and practices and the relationship between the changing social environment and the adaptation of new HRM paradigms. Keywords : Industrial Relations, Human Resources, Chinese Labour System, Chinesae EconomyVI