Modern yakın mesafe elektrikli ulaşım sistemlerinde elektrikle tahrik düzenlerinin incelenmesi, karşılaştırılması ve değerlendirilmesi
- Tez No: 172866
- Danışmanlar: PROF.DR. ATIF URAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yakın mesafe elektrikli ulaşım sistemlerinde doğru akım motoru olarak en çok kullanılan Beri motorun, güç elektroniği tekniği ile yol alması, devir sayısı ayarı ve frenlenmesi incelenerek, modern yöntemdeki doğru akım kıyıcılı düzenin, klâsik yöntemdeki dirençli düzene göre üstünlükleri ortaya konmuştur. Bir adet komutasyon devresi kullanarak, doğru akım seri motorun alan zayıflatılmasının kon trol edilebildiği tam devre şeması verilmiştir. Gelişen güç elektroniği ile daha cazip hale gelen üç fazlı sincap kafesli asenkron motorun tahrik motoru olarak kontrolunda kullanılan, doğrudan beslenen darbe genişlik modülasyonlu eviricili düzenle, doğru akım kıyıcılı faz sıralı eviricili düzen ayrı ayrı incelenmiş ve bu iki düzenin karşılaştırması yapılarak, fayda ve sakıncaları ortaya konmuştur. Elektrikli ulaşım sistemlerinde taşıtı tahrik edecek motorun, doğru akım seri motor mu, yoksa üç fazlı sincap kafesli asenkron motor mu olsun sorusuna cevap olmak üzere, ayni anma gücündeki doğru akım motorları ile sincap kafesli asenkron motorların karekteristikleri, kona trüksiyonları ve bakım gereksinimleri yönünden karşılaştırılması yapılmış ve sonra da modern kontrol yöntemlerinin kullanıldığı asenkron motorlu eviricili düzenle, doğru akım kıyıcılı seri motorlu düzen karşılaştırılmıştır. Son bölümde, modern kontrol yöntemlerinde kullanılan tristörlü düzenlerin genel olarak yaptığı olumsuz etkiler açıklanarak bunlara karşı alınması gereken önlemler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The advantages of modern direct current chopper devices showed against to classial resistive devices by making the use of power electronics and checking the starting up, con trolling the speed and the braking the series motor that mostly used as direct current motor in the short distance electrical transportation systems. A complete circuit di agram is given for controlling the veakening field of direct current series motor by using a commutation circuit. Direct fed pulse width modulation inverter systems and direct current chopper-phase sequence inverter systems separately investigated and compared point by point in de tails that used for the controlling three phase squirrel- cage asynchronous motor which became very attractive with the developments in the power electronics. At the same rated power, direct current series motors and squirrel-cage asynchronous motors characteristics, de signs and maintenance requirements, in later section asy nchronous motor inverter systems and d.c --.chopper series motors were compared with, each other by modern methods for the answer to the question of whether three phase squirrel- cage asynchronous motor or d.c motor used as traction motor for electrical transportation systems. In the last section, in general, negatif efects of the system with thyristors used in modern control methods explained and some of the solutions discussed.