Kant'ın ahlak felsefesinin siyasal açılımı
  1. Tez No: 172867
  2. Yazar: HANDE BİNGÖL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜVEN BAKIREZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışmanın inceleme konusu; Kant ahlakının siyasal açılımıdır. Ahlaklılığın, en yüksek ilkesi kategorik imperatiftir. îyi irade kavramı, eylemlerin ahlak bakımından değerini yargılamak için kullanılır. Bir eylemin ahlaki olabilmesi için, her türlü eğilimden uzak, sadece ödev uğruna yapılmış olması gerekir. Kant bütün ödev buyruklarını kategorik imperatiften çıkarır. (Yalnız aynı zamanda genel bir yasa olmasını isteyeceğin maksime göre eyle.) Kategorik imperatif, pratik aklın koyduğu bir ahlak yasasıdır. İnsan hem duyulur dünyanın üyesi hem de düşünülür dünyanın üyesidir, insan, düşünülür dünyaya ait olması özelliğiyle özgürdür. İnsanın fenomen yanı doğal nedenselliğe tabidir. Görünmeyen yanı ise ahlak yasasına tabidir. Kant'ın felsefesi altruist ahlak felsefesidir (ödev ve sorumluluk felsefesi).Ahlaklılık ve mutluluk,“en yüksek iyi”yi oluşturur. Ama ön şartı ahlaklılıktır. Son iki yüzyılın temel sorunu sosyal sorun ve sosyal adalet sorunudur.Bu sorunları ve yanıtı tarif eden başlıca iki düşünür Marx ve Rawls' tur. Marx, işçi sınıfının karşılaştığı“sömürü”ve“yabancılaşma”problemleri üzerine durmuştur. Rawls ise güçlü bir sosyal adalet teorisi geliştirmiştir. Her iki yazarda Kant ile ortaklıklar taşırken, bir anlamda Kant yaşasaydı ne düşünürdü sorusunun yanıtım verirler. Kant' in doğrudan siyaset üzerine yazdığı iki makalesi vardır. İlki“Aydınlanma nedir?”sorusuna yanıt verirken, ötekisi“ebedi barış üzerine”yazılmış bir denemedir. Buradaki siyasal fikirler, Kant'ın ahlak felsefesiyle uyumludur. İlk makale Kant'ın insan aklına, özgürlüğüne ve moral özerkliğine olan inancım ifade eder. İkincisi ise devletler arasında federalizm aracılığıyla eşitlik temelinde ebedi bir barış tasavvur eder. Dolayısıyla Kant'ın ahlak felsefesi, demokratik bir teorinin ilkelerim bu iki makalede açığa vurur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This project studies the political extension of the morals of Kant. The highest principle of morality is categorical imperative. The concept of good will is used for assessment of actions in terms of ethics. For any action to be ethical, it should be done free of any tendencies, and only for the sake of duty. Kant derives all duty orders from categorical imperative, (act only in accordance with that maxim through which you can at the same time will that it become a universal law.) The categorical imperative is a moral law given by the practical reason. Man is both a member of the sensible world and of the intelligible world. Man is free with his peculiarity of being a part of the intelligible world. The phenomenal side of man belongs to nature causality. Its invisible side belongs to the moral law. The philosophy of Kant is the altruist moral philosophy, (the philosophy of duty and responsibility) Morality and hapiness establish“the highest good”. But the precondition for it is morality. The essential problems of the last two centuries are the social question and the problem of social justice. The two principal philosophers who identified these problems and solutions to them are Marx and Rawls. Marx underlined the“exploitation”and“alienation”problems that the proletariat encountered, whereas Rawls developed a strong social justice theory. While both writers have common features with Kant, they, in a way, give the an answer to the question“What would Kant think if he were alive?”Kant wrote two articles directly on politics. The first one answers the question“What is enlightenment?,”and the other one is an essay on“eternal peace.”The political ideas here comply with Kant's moral philosophy. The first article defines Kant's credence in human mind, freedom and moral autonomy, whereas the second one imagines an eternal peace based on equality between states through federalism. Therefore, the moral philosophy of Kant emphasizes of a democratic theory in these two articles.