Tüketicilerin markalı ürünlere yönelik olumlu tutum ve davranış geliştirmelerinde marka kişiliğinin rolüne ilişkin bir araştırma
A Study about the role of the brand personality on favorable behavioral intentions of customers for branded products
- Tez No: 172865
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SABRİ KURTULDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Marka kişiliğinin markaya ilişkin olumlu tutum ve davranış geliştirmedeki rolünü araştıran bu çalışmada, ilk olarak marka kişiliği teorisi tanımlanmış ve kavramın pazarlama literatürü içerisindeki yeri incelenmiştir. Ardından, tüketicilerin marka kişiliğine ilişkin algılamalarının yapısı ülkemiz için ilk kez test edilerek, var olan marka kişiliği ölçeğinin Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye itibariyle farklılaştığı ve benzeştiği alanlar ortaya koyulmuştur. Marka kişiliğine yönelik gerek akademik nitelikteki gerekse özel sektör kökenli araştırmaların çoğu, marka kişiliğinin tüketici davranışları açısından olumlu bir takım etkiler yaratabileceği fikrinde birleşmektedir. Bu anlamda çalışmada marka kişiliği ile markaya ilişkin olumlu tutum ve davranış geliştirme arasındaki ilişkiler çok değişkenli istatistiksel analizlerle test edilmiştir. Bununla birlikte konuya yönelik daha zengin bir çerçeve sunabilmek için marka kişiliğine ilişkin algılamaların nasıl işlerlik kazandığına ilişkin daha detaylı araştırmalara ihtiyaç vardır. Bu nedenle, çalışmanın devamında marka kişiliğinin tüketici davranışları üzerinde etkili olmasına aracılık ettiği düşünülen bir takım değişkenler test edilmiştir. Bu değişkenler, var olan literatürden hareketle, marka kişiliği aracılığıyla kendi öz kimliğini ifade etme, markadan fonksiyonel fayda sağlama ve marka ile ilişki kurma biçiminde belirlenmiştir. Araştırmada, söz konusu değişkenlerin markaya ilişkin olumlu tutum ve davranış geliştirme ile olan ilişkileri test edilmekle kalmamış, bunun yanısıra söz konusu değişkenlerin, marka kişiliği-markaya ilişkin olumlu tutum ve davranış geliştirme ilişkisinin gücü üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. Marka kişiliğinin kültürler arasında nasıl işlerlik kazandığına yönelik olarak, teoride çok fazla bilgiye rastlanmamakta ise de, son zamanlarda yapılan araştırmalar, marka kişiliğinin kullanım ve işleyiş biçiminin kültürden kültüre ve ürün grupları arasında farklılaşabileceğini göstermektedir. Bu anlamda, bu çalışma ile marka kişiliği farklı bir kültürel ortamda ele alınmış ve farklı ürün grupları için marka kişiliği kavramının tüketici davranışları üzerindeki etkisi çeşitli boyutlarıyla incelenmiştir. Marka kişiliği kavramını ülkemizde doktora tezi düzeyinde inceleyen ilk çalışma olması nedeniyle, araştırma sonuçlarının bilimsel ve ticari anlamda faydalı olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study highlights several research proportions that will introduce brand personality as an evaluation indicator for developing favorable behavioral intentions. First, it reviews the theories describing brand personality and supporting the relationship between brand personality and favorable behavioral intentions. Second, in order to examine the extent to which brand personality dimensions are cross culturally generalizable, current brand personality scale is examined in a different cultural context, in Turkey. Thirdly, supposed relationship between brand personality and favorable behavioral intentions is tested through multivariate statistical analyses. Since further research is also needed to examine how brand personality information is processed, finally, it examines some of the key contributors that will lead to favorable behavioral intentions by means of brand personality. The key contributors are classified as self-congruity, functional benefit cueing and relationship with a brand. Not only the relationship between mentioned variables and favorable behavioral intentions is investigated, but also their contributions to the power of relationship between brand personality and favorable behavioral intentions are examined. In seeking to expand our understanding of brand personality and its impact on consumer behaviors, this study aims to reveal psychological mechanisms by which brand personality operates across product categories and cultures. As the first detailed research about brand personality in Turkey for postgraduate degree, it is hoped to be useful for both academicians and practitioners in country.