PSPICE programı kullanılarak modern yakın mesafe elektrikli ulaşım sistemlerinde tahrik düzenlerinin incelenmesi ve performanslarının iyileştirilmesi
Examination and performance improvement of drive systems of modern short distance electrical traction systems using PSPICE
- Tez No: 84910
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KASAPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Ulaşım sistemleri; belirli bir kütleyi belirli bir mesafeye istenilen nitelik ve program dahilinde taşıma amacını gerçekleştiren elemanlar topluluğudur. Şehir içi trafiğinin tek çözümü toplu taşımacılıktan geçmektedir. Taşıma işlevini gerçekleştiren birçok vasıta arasından elektrikle çalışan raylı ulaşım sistemi tercih edilmiştir. Bilgisayarlar, fiziksel sistemlerin modellenmesi ve tasarımı, özellikle karmaşık sistemlerin simüle edilebilmesi için giderek daha önemli hale gelmektedir. Son yıllarda kişisel bilgisayarların hızlı gelişimi sistem tasarımını ve analizini daha kolay, sürekli ve ekonomik kılmıştır. Sistemin uygun bir şekilde modellenmesi bu tür çalışmaların önemli bir aşamasını oluşturduğu özellikle belirtilmelidir. Kurulacak modelin karmaşıklığı çıkış değişkenlerinde istenilen hassasiyete ve çözümde kullanılacak araçlara bağlıdır. Bu tezde kullanılan Pspice Tekniğinin elektrik ve elektronik devrelerin analizinde ve performanslarının incelenmesinde kullanıldığı ve çok iyi neticeler verdiği gözlemlenmiştir. Tezde bölüm sayısını taşıtı daha iyi tanıtabilmek amacıyla çok tutmama rağmen genel olarak iki ana başlıkta toplayabiliriz: 1- Kısa mesafe elektrikli ulaşımla ilgili tüm detaylar, 2- Seçilen bir taşıtın analizi Birinci başlıkta: Hafif metro sisteminin tarihi gelişme durumu ve araçlara ait tasarım değerleri, besleme istasyonları hakkında bilgi, aracın tahrik sisteminin ana detayları, aracın yardımcı güç sistemi, aracın tahrik donanım devresi, tahrik sisteminin içeriği, tahrik sisteminin kontrol ve denetleme prensipleri anlatılmıştır. İkinci başlıkta: İstanbul hafif metrosunda kullanılan bir elektrikli ulaşım taşıtı seçilmiştir. Bu sistemi: (1) elektrik motorlarının endüvileri, (2) dişli kutusu, (3) tekerlek ve dingiller, (4) taşıt kütlesi, (5) yol durumu, (6) tren direncinden meydana gelen alt gruplara ayırarak her birinin ayrı ayrı motor başına tekabül eden momentleri hesaplanmıştır. Sonra uygun birleştirmeler yapılarak sistemin bir bütün halinde matematik modeli çıkartılmıştır. Fiziksel bakımdan birbirinden farklı elemanları aynı cinsten ifade edebilmek için benzeşlik (anology) ve eş (dual) olma özelliklerinden yararlanılarak elektro-mekanik bir sistem olan taşıt sistemi elektrik devresi haline getirilmiştir. Oluşturduğum devreye Pspice Tekniğinin“Schematics”editörü Bayrampaşa- Sağmalcılar arasındaki bölge için uygulanmış ve elde edilen neticeler sistemin ilk kurulması sırasında alınan test sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Traction system is a group of elements that realizes the aim of transporting a certain mass in a certain manner for a certain distance. It seems that urban traffic problems can only be solved by public transportation. Electric railway traction system have been preferred among several systems which had been making same job. Modeling and designing of physical systems by using computers, are becoming more important, especially, for the simulating complex systems in recent years, the rapid spread of personal computers made system design and analysis more convenient and time saving and economical. It should be noted that modeling is an important stage of that kind of studies. The complexity of the considered model to be constructed depends on the required sensitivity of output variables and solution tools. Pspice Technique which was used in this thesis is quite suitable for analyzing electrical and electronic circuit and examining their performances and it was observed that gave good solutions. In spite of chapter number is a lot for explaining the Istanbul LRT (light rapid traction) system, it can be collected two main topics: 1st topics is all detail of Istanbul LRT system, 2nd topics is analyzing of vehicle which was chosen. In l8t topics: Historical development of LRT system and project values of vehicle, information about power station, details of vehicle's traction systems, auxiliary power system circuit of traction equipment, content of traction system, controlling principle of traction system. In 2nd topics: An electrical traction vehicle which was used in Istanbul LRT system have been chosen. By dividing this system into those sub-systems: (1) electric motor's armatures, (2) train of gears, (3) wheel and axle, (4) mass of vehicle, (5) grade power, (6) train resistance have been calculated individually in the manner of motor torque. Then by combining these values in a random, a mathematical model of whole system can be derived. An electro-mechanic system that has electrical and mechanical elements can be transformed into an electric circuit by using Analogy and Duality. Schematics Editor of Pspice Technique have been applied to Istanbul LRT System between Bayrampaşa and Sağmalcılar Stations and obtained graphic results have been discussed and compared with test results which were obtained during start up. IX