Örgütsel iletişimde bilişim teknolojilerinin kullanılmasına yöneticilerin bakışı ve dirençlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 172886
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN DİKME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
VII ÖZET işletme yönetiminde koordinasyonu sağlayan en önemli faktörlerden biri örgütsel iletişimdir. Örgüt içinde iletişim biçimsel ve biçimsel olmayan yöntemlerle gerçekleşmektedir. İşletmede iletişimi yönetici belirler ve yönlendirir. Örgütsel iletişimde bilişim teknolojileri (BT) ile yazılı, sesli, görüntülü mesaj gönderebilme, şifreleme, eş zamanlı görüşebilme imkanları kullanılabilmektedir. Yönetimde BT kullanarak, işletme içinde olduğu kadar işletmenin yakın ve uzak çevresi ile olan iletişimi kolay ve kısa zamanda gerçekleştirilebilmektedir. BT kullanılması ile zamanın kullanımı ve zaman yönetimi daha sağlıklı hale gelmektedir. Günümüzde BT işletmelerin her bölümüne girmiştir. BT nin örgütsel iletişimde kullanılması iş görenler ve yöneticiler üzerinde değişik etkilere yol açmaktadır. İş görenlerin daha nitelikli ve BT ne vakıf olmaları, bilgisayarı iyi kullanabilmeleri istenmektedir. Bireyler arasındaki iletişim yöntemleri de çoğunlukla bilgisayar ortamına kaymaktadır. Yöneticiler BT ile ihtiyaç duydukları bilgilere daha kısa zamanda ulaşabilmekte ve karar verme süreleri kısalmaktadır. Yöneticiler astlarına, astlar da yöneticilere daha kolay ulaşabilmektedirler. BT nin örgütsel iletişimde kullanılmasıyla organizasyonun iletişim sistemi değişime uğramakta, bu da bazı iş gören ve yöneticilerin direnç göstermelerine neden olabilmektedir. Astlar biçimsel olmayan iletişim sisteminin bilgisayar üzerine geçişinden olumsuz etkilenmekte, yöneticilerle olan bağlarını zayıflatmakta, pasif olarak verilen işlere tepki göstermekte, işlerin monotonlaşmasından yakınmakta, iş kaybetme riskinin artmasından endişe duymakta, artan iş yükü ve denetimden sıkılmakta ve bazıları da teknolojiyi kötü amaçları için kullanma yoluna gidebilmektedir. Bazı yöneticiler, bilgisayar üzerinden iletişimin yönetim etkinliğini zayıflattığı, organizasyonun iletişim yapısının değişmesi ile yönetim kademelerinde basıklaşmanın meydana geldiği ve bunun astlar tarafından uygun kullanılmadığı, sağlık problemleri ile karşılaşıldığı, BT nin yeterli güvenliği sağlamadığı, bilgisayarlarda kullanılan teknik terimlerin yabancı olması nedeniyle BT ni kullanmaya isteksiz davranmalarına sebep olduğunu, liderlikVIII fonksiyonlarının BT üzerinden yeterince kullanılamayacağı düşüncelerini taşımaktadırlar. Teknolojinin işletme yönetiminde değişimlere yol açması sonucunda çoğu işletme çalışanı teknolojiyi kullanmak zorunda kalmış ve BT1 ne en çok direnen kesim ise çoğu zaman yöneticilerden oluşmuştur. Bazı yöneticiler organizasyonun her alanında teknolojinin kullanılmasını isterken, kendileri işletmenin yönetiminde BT kullanmayı pek istememektedirler. Organizasyonun iletişim yapısının bilgisayar ağlarına taşınması için organizasyonun bu teknolojilere uyumunun sağlanması gerekmektedir. Alt kademeler BT1 nin faydaları konusunda ikna edilmeli ve değişimin kendi yararlarına olduğu anlatılmalıdır. BT' ne karşı oluşabilecek dirençleri engellemek için öncelikle eğitim verilmelidir. Sistemin gerekliliğine paralel olarak direnç gösterenleri işten çıkarma, pasif görevlere çekme, asistanlar ve sekreterlerle destekleme veya karma ekipler şeklinde teşkilatlanma kullanılabilmektedir. Bir kamu kuruluşunda yapılan araştırmada; yöneticilerin BT1 ne karşı gösterebildiği dirençlere yönelik elde edilen bulgularda; yöneticilerin 40 ve üzeri yaşlarda, orta gelir seviyesinde, fakülte mezunu, yabancı dil bilgisi az ve 15 yıldan fazla süredir aynı işletmede çalıştıkları ve bu özelliklerdekilerin BT konusunda olumsuz düşündükleri tespit edilmiştir. Büyük çoğunluk BT'nin faydalarına ve gerekliliğine inanmasına rağmen, bazı yöneticilerin fazla ihtiyaç duymadıkları ve BT kullanmanın eğitim gerektirmesi, sosyal statü artışı, ücret artışı, çalışma zamanının kısalması gibi faydalarının bulunmadığı gerekçesi ile önem vermedikleri görülmüştür. Bir işletmenin ana unsuru insandır ve teknolojinin amaç değil araç olduğu unutulmadan güven ortamı ve uygun iletişim sisteminin tesis edilmesi, BT1 ni kullanmayı özendirici tedbirlerin alınmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir..
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT The greatest factor in coordination of organization management is organizational communication. Communication in organization is verified in ways of formal and informal. Manager determines and directs the communication in organization. Written, audio-visual messaging, coding, synchronized meeting practicabilities can be used with information technologies (IT) in organizational management. Communication with near and distant surroundings of organization can easily be established by using IT in management of organization. Time using and managing is being effectively by IT. In our age, IT has penetrated in every field of organization. Using IT in organizational communication can cause different effects on workers and managers. Workers are wanted to be more qualified and aware of IT, well usage of computer. In most cases communication between people is established on IT. Managers can gain needed knowledge and access in a very short time. Decision making takes minimum time. Managers and workers reach each other easily. Behaviour of communication system of organization changes by using IT in organizational communication, and this causes some resistances by workers and managers. Workers have negative effects because of transforming informal communication on IT, loosing strength of conjunction with managers, passively opposing signed jobs on them, complain jobs that transforms to monotonous, anxious about the risk of loosing their job, are bored about graving works and control and some of them may depart to misuse technology to their benefit. Some managers think that, using IT in organizational communication causes; weakening the effectiveness of managing tools, by changing the way of organizational communication the degrees of managing is lowering and can be used improperly by workers, facing health problems, IT can't provide enough security, foreign technical terms of IT causes apathic attitudes on using them, leadership functions can't be used enough over IT.Most of the workers are forced to use technology and mostly managers are those who resists IT with the result of changes in organizational management because of technology. Some managers want technology to be used in every field of organization but ignore to use in organizational management themselves. Organization must be synchronized with IT to transform the organizational communication system on computer networks, Lower position workers should be convinced of the benefits of IT and should be explained which the change is good for themselves. Firstly, education has to be given to obctruct possible resistances to IT. Dismissing resistants, taking them from active positions to passive ones, supporting with assistants and secretaries or being organized by mixed teams might be used according to the necessity of the system. With a case study which is done in a public organization we get findings inclined towards the resistances of managers about using IT for organizational communication that; managers which have the negative thoughts are at the age of 40 and over, have average salary, have faculty degree of education, have lower foreign language knowledge and work at the same organization for more than 15 years. Even most of them believe that the benefits and necessity of IT for this age but, it is seen that they do not consider IT important enough for their jobs because; the requirement of IT education, not required much to do their jobs, have no advantages for increasing social statue and salary, no advantages for shortening of working time. The main component of organization is human and it is evaluated that confident and appropriate communication system must be established without forgetting that the technology is not a goal but a tool for organization and should find the measures to cause them to use IT.