İlköğretim okullarında örgüt kültürü ile toplam kalite yönetiminin ilişkisi
Relationship between organization culture and management of total quality in primary schools
  1. Tez No: 172887
  2. Yazar: DUYGU UĞUR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜHEYDA DOYURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
V ÖZET İLKÖĞRETİM OKULLARINDA ÖRGÜT KÜLTÜRÜ İLE TOPLAM KALİTE YÖNETİMİNİN İLİŞKİSİ Milli eğitim bakanlığı tarafından, okullarda TKY uygulaması başlatılmış olmakla birlikte, ülkemiz okullarında, TKY uygulamalarını destekleyen kültürel yapının (Klan Kültürü) varlığının araştırılmamış olması, alandaki önemli bir eksiklik olarak görülmektedir. Bu araştırma ile, ilköğretim okullarında hakim olan örgüt kültürü özellikleri ile Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarının başarısı arasındaki ilişkiyi saptamak amaçlanmıştır. Araştırma ile, okulların kültürel yapılarında, TKY'nin başarısı için gereken değişim yönünün tespit edilebileceği ve eğitim yönetimi alanına konu ile ilgili açıklama sunulabileceği düşünülmektedir. Araştırmanın evrenini, 2004-2005 eğitim öğretim yılında, Bursa ili Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım merkez ilçelerindeki toplam 200 ilköğretim okulunda görev yapan öğretmen ve yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırma anketi, ilçe milli eğitim müdürlüklerinden alınan TKY değerlendirme raporu/bilgileri doğrultusunda -TKY uygulamada başarılı/başarısız bulunuşlarına göre- araştırma örneklemine alınan 30 okulda, 332 öğretmene uygulanmıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak, örgüt kültürünü teşhis etmeye ve örgüt kültürü ve alt boyutlarında yer alan uygulamaların, hangi kültür tipi içerisinde değerlendirileceğini göstermeye yardımcı olduğu düşünülen, Quinn ve Cameron'un ölçme aracı“OCAI”-anket formunda- kullanılmıştır. Verilerin analizinde, veri gruplarının özelliliğine göre,“Yüzde, Aritmetik ortalama, Standart sapma ve İki ortalama arası fark (t) testi”istatistik çözümleme yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, TKY uygulamada başarılı olduğu düşünülen okulların baskın kültürünün Klan olduğu ve TKY uygulamada başarısız olduğu düşünülenVI okulların baskın kültüründen (Hiyerarşi) farklı olduğu görülmüştür. Ayrıca, okulların TKY uygulama yıllan ile basanları arasında aynı yönde ilişki olduğu görülmüştür. Yapılan istatistiksel çözümleme sonucunda, elde edilen bulgulara dayalı olarak“Okullara hakim olan örgüt kültürü ile Toplam Kalite Yönetimi başarısının ilişkili”olduğu ortaya konulmuş ve araştırmanın alt amaçlarının desteklendiği görülmüştür. Araştırmacılara, farklı bölgeleri ve öğrenci ve velilerinde görüşlerini içeren, daha geniş kapsamlı araştırmalar yapılabileceği ve okulların TKY uygulamada başarılı ı/başarısız olarak belirlenmesinde, İlçe milli eğitim müdürlüklerinin değerlendirme kriterlerinden başka kriterlerin de göz önüne alınabileceği önerileri getirilmiştir. Uygulayıcılara, öğretmen ve yöneticilere yönelik olarak, TKY felsefesini anlatan hizmet içi eğitimlerin verilebileceği, okul müdürlerinin kalite ve kültürel liderlik davranışlarını geliştirilebileceği ve TKY için gereken birlikte çalışma ve katılım davranışlarını geliştiren ödül uygulamalarının arttırılabileceği önerileri getirilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kültür, Örgütsel Kültür, Okul Kültürü, Kalite, Toplam Kalite Yönetimi, Okulda Toplam Kalite Yönetimi.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT RELATIONSHIP BETWEEN ORGANIZATION CULTURE AND MANAGEMENT OF TOTAL QUALITY IN PRIMARY SCHOOLS It is scenned to be important deficiency in this area not to be searched cultural building which supports of Total Quality Management methods on our country's schools altough of Total Quality Management methods are started by M.E.B. İt is aimed to determine relationship between features of organizational. Which dominate in primary schools and success of Total Quality Management methods with this research. With this research in cultural buildings of schools it is thought to be offered an explanation about which education management area and the thing which is needed for sucess of of Total Quality Management. Teachers and managers participated are chosen from primary schools in Nilüfer, Osmangazi and Yıldırım districts in 2004 - 2005. Study public survey has been made to 332 teachers with Total Quality Management asessment report taken from M.E.B. according to success and unsuccess of Total Quality Management method. İt is used Quinn and Camaran's“OCAI”which is thought to be helped to determine organizational culture and show in which culture methods will be evaluated. In analyzes, according to features of information (veri) groups, it is used "Percent, arithmetic average, atandart Diverge and difference of two average (t) test which are methods of statistic. At the and of the research, it is found that Klan culture is dominant in schools which are though to be succesful in Total Quality Management method and it is found that schools which are thought to be unsuccesfull are different from dominant (hiyerarşi) culture. Also, it is seemed that there is relationship between years of schools used Total Quality Management methods and their success on the same direction. According to results, it is produced that it is supported down aims of research and organizational culture which dominates schools and Total Quality Management have a relation ship. It is offerede that it can be done research included different zones, students and their parents and it can be thought others from assessment criterias of district M.E management. It is offeredthat Education in service that tell phisolophy of Total Quality Management can be give, school's management's quality and cultural leadership behaviour can be developed present programme which develops working together and joining behaviours can be increased.VIII KEY WORDS: Culture, Organizational Culture, Culture of School, Quality, Total Quality Management, Management of Total Quality in School.