A comparison of the reinsurance practices in Turkey and EU countries
Türkiye ve AB ülkeleri reasürans uygulamalarının karşılaştırılması
- Tez No: 172893
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY AKARÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Reasürans, sigorta edilmiş riskin, belli bir kısmının veya tamamının yeniden sigorta edilmesidir. Reasürans, sigorta şirketlerine, tek başlarına kendi sermayeleri, ihtiyatları, özvarlıklan bakımından kısaca mali yönden mümkün olmayan riskleri, sigortalayabilme imkânı verir. Bir takım mali ölçüler esas alınarak, branş esasıyla tespit edilen saklama paylan, sedan şirketin risk üzerindeki sorumluluk miktarım göstermekte, aşan kısımlar ise çeşitli reasürans anlaşmalarıyla, reasürans şirketlerine devredilmektedir. Sedan şirket, sigortalıdan toplamış olduğu primlerin ve sigortalıya ödemiş olduğu hasarların belli bir kısmım, değişik tekniklere göre yapılmış reasürans anlaşmaları vasıtasıyla, reasürans şirketine yansıtır. Ancak sedan şirket ile reasürör arasındaki risk transferi işlemi, yıllık anlaşmalar olmaksızın da yapılabilmekte; sedan şirket, her bir risk için, ihtiyari olarak, reasüröre müracaat edebilmektedir. Reasüransa duyulan gereksinimin nedenleri: Rizikonun diğer sigorta (reasürans) şirketlerine yayılması, Sigortacının iş kabul kapasitesinin artması, Sigortacının iş kabul esnekliğinin artması, Sigorta şirketinin mali yapısının desteklenmesi, Reasürörden sigortacıya teknik bilgi aktaranıdır AB ve Türkiye'de reasüransın geçmişi, günümüzdeki konumu ve uygulamaları hakkında bilgilere yer verilmiştir. AB 'de uygulanan reasürans sistemi belirli hatlarıyla Türkiye'deki sistemle örtüşse de içerik olarak birbirinden oldukça farklıdır. Her ikisinde de yönlendirici kuruluşlar bulunurken bu kuruluşların misyonları, hedefleri ve uygulamaları farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar tezde sıralanmış olup, bu farklılıklardan dolayı Türkiye'de yaşanan sorunların nedenleri daha iyi algılanmıştır. AB'deki düzenli, belirli süre aralıklarında yenilenen ve geliştirilen sistemin uygulanması halinde Türkiye Reasürans sektörü olumlu yönde etkilenecektir. Son bölüm, AB ve Türkiye'de reasürans uygulamalarının karşılaştırılmasını içermektedir. AB ve Türk reasürans hukuku, pazar kapasiteleri, reasürans üzerine üretilen projeler, Türkiye ve AB'deki reasürans şirketleri ve sektördeki konumlan, Türkiye veAB 'deki yasaların yerel ve yabancı firmalar üzerindeki etkileri bu çalışmada ele alınmış ve buradan yola çıkılarak Türkiye ve AB 'deki reasürans piyasalarının birbirlerinden ne denli farklı oldukları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Reinsurance is to insure again by transferring to another insurance company all or part of the risk. Reinsurance gives the insurance companies the possibility to insure the risks that they cannot afford financially. Some financial measurements show the responsibility of the ceding company, the parts that over that company are assigned to reinsurance companies. Insurance companies make reinsurance to avoid difficulties with paying the huge damage insurances. The ceding company reflects the premiums and the payments of the losses to the reinsurance company by some techniques. However, risk transfer progresses are not made by annual agreements between the ceding and reinsurance company; the ceding company can appeal to the reinsurance company for each risk. Reinsurance is required for:. Expansion of the risk to other companies. Rise of the capacity of the insurer' s j ob acceptance capacity. Rise of the capacity of the insurer's job acceptance flexibility ® In supporting the insurance company's financial structure. Technical information transfer from reinsurer to insurer The past, the present and the applications of the reinsunre in the EU and Turkey has been studied in this thesis. The reinsurance system that is used in the EU covers the system in Turkey in some parts, but they have many differences. Both have guiding foundations (for Turkey: The commision selected by the Ministry of Treasury of Turkey, for the EU Countries: The commision selected by the EU Council); although the objectives, missions and the application of them show many differences. These differences have been explained in the thesis. Thus, the problems faced in Turkey are understood more clearly. The Turkish reinsurance sector will be effected positively if the system that have been checked, improved regularly by the EU. The final part presents a comparison of EU and Turkish reinsurance systems.The EU and Turkey reinsurance juristictions, market capacities, projects over reinsurance are analyzed, Turkish and the EU reinsurance companies, sectors' locations, effects of the laws on EU and Turkish local and international companies have been discussed. How different is the EU and Turkish reinsurance markets is studied.