Critical success factors for university-industry-government (Turkish land forces) collaboration: The case of ASELSAN's transportable direction finding system (DFINT-3T)
  1. Tez No: 172892
  2. Yazar: MUSTAFA POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ATİLLA ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, Üniversite-Sanayi-Devleî (Türk Kara Kuvvetleri) işbirliği için bir model önermek maksadıyla hazırlanmıştır. Savunma yönetimi alanında, üç anahtar oyuncu vardır. Bu aktörler, Üniversite, Sanayi, ve devlettir. Bu aktörler için, bir zorunluluk vardır; yeni bin yılda AR-GE maliyetlerini ve duplikasyonu azaltmak için birlikte davranmak. Bu çalışmada, Üniversite-Sanayi-Türk Kara Kuvvetleri için etkili bir ortak çalışma modeli önerildi. Birçok gelişmiş ülke Üniversite-Sanayi-Devlet işbirliği modelleri geliştirdiler, ama, bugün Türkiye'de henüz böyle bir model yoktur. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk Kara Kuvvetleri, Üniversite-Sanayi-Türk Kara Kuvvetleri işbirliği modelini destekleyecek yeni yollar ve metotlar bulmak zorundadır. İşbirliği, doğası gereği, bir proje takımı içerisinde çalışmayı gerektirir. Hedef Yönlendirmeli Proje Yönetimi metodolojisi, proje çalışmalarını destekleyen bir araçtır, önerilen model aynı zamanda Hedef Yönlendirmeli Proje Yönetimi metodolojisi ile de incelendi. Bugün, Hedef Yönlendirmeli Proje Yönetimi tüm proje çalışmaları için bir gerekliliktir. Kullanılan bir diğer metodoloji ise, Grafik Modelleme Sistemi metodolojisidir. Bu metodolojiyi kullanmakla, Türk Kara Kuvvetlerine, ihtiyaç duyduğu kompleks silah sistemleri için vereceği teknoloji yatırım kararlarında, pratik bir yol sunma amacı hedeflendi. Üniversite-Sanayi-Türk Kara Kuvvetleri işbirliği modeli için ASELSAN'ın taşınabilir telsiz kestirme sistemi (DFINT-3T) iyi bir örnek olduğu için, alan çalışması bu vaka üzerinde yapıldı. Alan çalışmasında, DFINT-3T projesi için tarafların bakış açılan incelendi. Üniversite üyesi olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü, üretici/tedarik firması olarak ASELSAN, işin sahibi olarak da Türk Kara Kuvvetleri incelendi. Harvard îş Okulu Vaka yazma metodolojisi, DFTNT-3T projesinin başarı ve problemlerini anlamak maksadıyla kullanıldı. DFTNT-3T vakasının Türkiye'nin tek ve en iyi Üniversite- Sanayi-Türk Kara Kuvvetleri işbirliği örneği olduğu söylenebilir. Türk Kara Kuvvetleri ve muhtemel iş ortakları (üniversiteler, savunma sanayi firmaları) DFTNT-3T gibi işbirliği projelerini desteklemeli ve geliştirmelidirler. DFINT-3T işbirliği için bir başlangıç noktasıydı, ama son olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is designed to propose a model for University-Industry-Govemment (Turkish Land Forces) Collaboration. (UnIG) In defense management area, there are three key actors. These actors are University, Industry, and Government. There is a necessity for these there key actors; in the new millenium, they must act together to decrease their R&D costs and duplicative works. In this study, one proposed a model for effective University-Industry-TLF collaboration. Many developed countries developed UnIG collaboration models, but today, in Turkey there is not yet such a model. TLF and Turkish Armed Forces must find new methods and ways which will support University-Industry-TLF collaboration. Collaboration, by its nature, requires to work in a project team. Goal Directed Project Management (GDPM) methodology is a tool which support project works. Proposed model is also analyzed with Goal Directed Project Management (GDPM) methodology. Today, GDPM is a necessity for these all types of projects. Another used methodology is Graphical Modeling System (GMS) methodology. By using this methodology it is hoped to present TLF, a practical way to select technology investment decisions for required complex weapon systems. Since ASELSAN' s transportable direction finding system was a good case for University- Industry-TLF collaboration, field study is done on this case. One examined University- Industry- TLF point of views for DFINT-3T project. As a university member Middle East Technical University (METU) Electrical-Electronically Engineering Department, as producer/Contractor ASELSAN, and as owner TLF are examined. Harvard Business School Case Writing Methodology is used to understand successes and problems of DFTNT-3T project case. It can be said easily that DFINT-3T case, is the unique and best case for University-Industry-TLF collaboration. TLF and its potential partners (Universities, and defense industry firms) must develop and support collaboration activities such as DFINT-3T. DFTNT-3T was a beginning point for collaboration, but not will be end.