Türk Ceza Hukukunda resmi belgede sahtecilik suçları
Fraud in official documents under Turkish Crimnal Code
  1. Tez No: 172921
  2. Yazar: CEVHER DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Resmi belgede sahtecilik suçlan, Türk Ceza Kanununun“Kamu Güveni Aleyhine İşlenen Suçlar”bölümünde düzenlenmiştir. TCK'nın 204. maddesinin 1. fıkrasında özel kişiler tarafından işlenen resmi belgede sahtecilik suçu yer alır. Burada suçun faili, özel kişiler olabileceği gibi, görevine girmeyen konuda belge düzenleyen kamu görevlisi de olabilir. Sahtecilik, resmi bir belgeyi sahte olarak düzenlemek, gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştirmek veya sahte resmi belgeyi kullanmak şeklinde gerçekleştirilir. TCK'nın 204. maddesinin 2. fıkrasında, kamu görevlisi tarafından işlenen resmi belgede sahtecilik suçu yer alır. Burada, düzenlenen sahte resmi belgenin kamu görevlisinin görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu bir belge olması gerekir. Aksi takdirde bu fıkra hükümleri değil, 1. fıkra hükümlerinin uygulanması söz konusu olacaktır. Kamu görevlisince işlenen sahtecilik suçlarında, sahtecilik, gerçeğe aykırı belge düzenlemek şeklinde de gerçekleşebilir. Suçun bu maddi unsuru özel kişilerce işlenen sahtecilik suçlarında bulunmamaktadır. Resmi belgenin, sahteliği sabit oluncaya kadar, geçerli belge obuası halinde, verilecek cezanın arttırımı, bir hukuki ilişki veya gerçek bir durumu ispatlaması halinde ise indirimi yoluna gidilmektedir. Gerçek bir belgenin bozulması, yok edilmesi veya gizlenmesi, resmi belgede sahtecilik suçundan ayrı bir suç tipi olarak ceza yaptırımı altına alınmıştır. Failin kamu görevlisi olması halinde, verilecek ceza arttırılmaktadır. Bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunmak da TCK'nm 206. maddesinde ayrı bir suç olarak düzenlenmiştir. Burada, resmi belgenin düzenlenmesi, kamu görevlisinin alman beyan dışında, araştırma yapmasını da gerektiriyorsa, maddede yer alan suç oluşmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Official Document Fraud offences are regulated under“Crimes Against Public Trust”section of Turkish Criminal Code. Turkish Criminal Code art. 204/1 regulates fraud committed by people who are not public officials. Fraud can be commited by preparing fake document, changing the document or using the fake document. Turkish Criminal Code art. 204/2 regulates fraud offences commited by public officials. This document should be a document that the public official has the authority to issue. If the public official is not authorized to issue that document, art. 204/1 would be applied. Public official can commit this offence by preparing a fake document. The penalty would be higher if the document is valid until the fraud is prooved. If the document prooves a legal relation or a real situation the penalty would be reduced. Defacement, concealment, destruction of an official document also requires criminal penalty. When the offender is a public official, the penalty would be higher. False decleration of public officials is regulated as an independent crime under art. 206. If the preparation of the official document requires an investigation except the decleration of the public officer, the false decleration does not constitute crime.