Müşteri ilişkileri yönetimi ve otel işletmelerinde uygulanması
Customer relationship management and hotel establishment's application
  1. Tez No: 172920
  2. Yazar: EMRAH ÖZKUL
  3. Danışmanlar: PROF. SAİME ORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
ÖZET Küreselleşme ve teknolojik gelişmeler işletmeleri rekabetin hüküm sürdüğü bir duruma maruz bırakmaktadır. Günümüz pazarlama modeli ürün merkezli aşamadan müşteri merkezli aşamaya olarak değişmiştir. Bu yeni dönemde işletmeler, rekabet avantajı sağlamak için uzun dönemli müşteri ilişkileri geliştirmeye ve sürdürmeye odaklanmaktadırlar. Müşteri İlişkileri Yönetimi (MİY), işletmenin müşterilerini anlamasına yönelik insan, teknoloji ve sürecin birleşimdir. Diğer yandan, müşteri sadakatine odaklanılarak ilişkilerin yönetilmesi amaçlı bütünleşik bir yaklaşımdır. Başarılı bir uygulama, işletme çapında, çapraz fonksiyonel, müşteri odaklı ve iş süreçlerinin iyileştirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, MİY'in Türkiye'deki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde uygulanabilirliğini araştırmak ve böylelikle akademik literatüre katkı sağlamaktır. Bu amaçlara ulaşmak için ülkemizdeki faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otel işletmeleri yöneticilerine bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada kullanılan MİY değişkenleri; Bilgi ve İletişim Teknolojisi (BT), İçsel ve Dışsal İlişkisel Pazarlama ve Bilgi Yönetimi olarak üç yönetsel süreç şeklinde tanımlanmıştır. Bu değişkenlerle birlikte Müşteri Stratejisi değişkeni de çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma sonucunda otel işletmelerindeki bilgi-iletişim teknolojisi ve alt yapısı, MİY yatırımının nedenleri, müşteri bilgilerinin kullanım amaçlan ve kritik başarı faktörleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Globalization and technology improvements have exposed companies to a situation with tough competition. Today the marketing model is changing from the product-centered stage to the customer-centered stage. In this new era companies are focusing on developing and maintaining long term relationships with customers in order to gain competitive advantage. Customer relationship management (CRM) is a combination people, processes and technology that seeks to understand a company's customer. On the other hand, it is an integrated approach to managing relationships by focusing on customer loyalty. Successful CRM implementation requires company-wide, cross-functional, customer-focused business process re- engineering. The purpose of this study has been to investigate how CRM can be implemented in four and five star hotel organizations in Turkey and provide a contribution to the academic literature. To attain these aims a survey is applied to the managers of four and five star hotel organizations in our country. CRM variables has been described as three managerial process as Information and Communication Technologies (ICT), Internal and External Relationship and Knowledge Management. Beside these variables, customer strategy variable has been included. As a result of research, it has been determined that ICT availability and infrastructure of hotel establishments, reasons for CRM investment, use of guest information and critical success factors of CRM. VI