Tekstilde verimliliği arttırmada iş etüdü uygulamaları
The work study applications on productivity improvement in the textile industry
  1. Tez No: 172922
  2. Yazar: SENAN MEMMEDOV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM İPEKGİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Verimliliğin ulusal refahı ve daha uygun yaşam standartlarını sağladığı kuşkusuzdur. Bütün işletmeler verimliliklerini arttırmak ve maliyetlerini azaltmak isterler. Bu nedenle, işletmeler bazı önemli verimlilik arttırma tekniklerine başvurmaktadırlar. Araştırmanın birinci bölümünde verimlilik kavramı ve verimlilik arttırma teknikleri anlatılmıştır. İş etüdü işletmelerde maksimum yaran sağlamak için kullanılan daha etkili verimlilik arttırma tekniklerinden biridir. Söz konusu teknik, üretim planlamasında da çok etkili bir bilimdir. İş etüdü yardımıyla, fabrika düzenlemesi veya işyeri düzenlemesi yapılabilir, işgörenlerin iş yükü belirlenebilir, işgücü veriminde artış sağlanabilir, malzeme, alet-gereç ve işgücü kullanımı düzenlenebilir, daha iyi çalışma koşullan geliştirilebilir. İş etüdü temelde“metod etüdü”ve“iş ölçümü”tekniklerini kapsar. Daha kolay ve daha verimli yeni metodlar“metod etüdü”kullanımıyla geliştirilebilir. İş ölçümü sayesinde etkili ve etken olmayan süreler birbirinden ayrılarak ölçülmektedir. Ulaşılmak istenen sonuç, işletmelerin etken olmayan süreleri azaltabilmesidir. İş ölçümü sadece etkisiz süreleri azaltmakta değil, aynı zamanda yapılan işlerin standart zaman devirlerini saptamakta da yardımcı olur. İş etüdü ve teknikleri ikinci bölümde anlatılmıştır. İşletmelerde iş ölçümü uygulamaları dışında işçilerin üretim değerlerini tespit etmek hemen hemen imkansızdır. İş ölçümü yöntemleri belirli bir işle ilgili gerçek zaman standartlarını saptamak, yapılan işlemlerde aylak zamanı bulmak, işgörenleri eğitmek ve kısa sürede istenilen kalitede çıktılar üretmeleri yoluyla işçileri daha yüksek ücretler almaya teşvik etmek için kullanılmaktadırlar. Üçüncü bölümde iş ölçümü yöntemleri olan“zaman etüdü, iş örneklemesi ve Önceden Saptanmış Hareket ve Zaman Standartları (PMTS)”değerlendirilerek incelenmiştir. Tekstil endüstrisinde verimliliği arttırmak için iş etüdü teknikleri uygulanabilir. Sonuç olarak, bu çalışmanın dördüncü bölümünde iki iş etüdü uygulaması gösterilmiştir. Sonuçlar ve öneriler kısmında ise, söz konusu örnek uygulamaların sonuçlan ayrıntılı bir şekilde tartışılmıştır ve bazı öneriler ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It goes without saying that productivity provides national welfare and more suitable life standards. All of the firms want to increase their productivity and to reduce their costs. Therefore they apply to some significant productivity improvement techniques. In the first part of this study, the productivity concept and productivity improvement techniques have been described. Work study is one of the more effective productivity improvement techniques which is used to provide maximum benefit in the firms. It is also a very effective science in production planning. By the help of work study, plant arrangement or the working place arrangement can be made, the work burden of workers may be determined, an enhancement in labour efficiency may be obtained, the use of materials, tools and labour may be arranged, better working conditions may be developed. Work study comprises of“methods study”and“work measurement”in basis. Easier and more efficient new methods can be improved by use of methods study. Thanks to work measurement, effective and ineffective time is differentiated and measured. The attained conclusions, the firms may lessen the ineffective time. Work measurement not only reduces the ineffective time, but also helps to determine the standard time periods for completing works. Work study and its techniques have been explained in the second part Without work measurement applications it's almost impossible to determine“the production values”of workers in the firms. Work measurement methods are carried out to determine the true time standards related with the work, to find the idle time in the operations and to train the workers, to encourage workers taking higher wages by producing much more qualified outputs at a shorter time. The methods of work measurement,“time study, work sampling and Predetermined Motion and Time Standards (PMTS)”, have been evaluated and examined in the third part. Work study techniques can be applied in the textile industry to increase productivity. As a result, two work study applications have been displayed in the fourth part of this study. Finally, results of these sample applications have been discussed in detailed. VI