Kastamonu-Çatalzeytin mangan cevherinin «H2SO4+FeSO4» çözeltisiyle özütlenebilirliği
- Tez No: 172926
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
-V- ÖZET Bu çalışmada, Kastamonu-Çatalzeytin yöresinden gelen düşük tenörlü mangan cevherinin (% 11.3 Mn) sülfürik asit- demir (II) sülfat çözeltisinde özütlenmesi (liçi) koşulları laboratuvar ölçekte incelenmiştir Cevherin mangan içeriğinin çözeltiye alınması amacıyla yapılan deneylerde çözücü derişimi, sıcaklık, katı/sıvı oranı, özütleme süresi ve tane büyüklüğünün özütlemeye olan etkileri araştırılmıştır. En uygun özütleme koşulları : çözücü derişimi 60 g/l FeS04 + 50 g/l H-SO., özütleme sıcaklığı 90°C, katı/sıvı oranı 1/5, özütleme süresi 120 dakika ve tane büyüklüğü % 80 'i -44 um olarak belirlenmiştir. Bu koşullarda cevherin mangan içeriğinin yaklaşık % 85' i çözeltiye alınabilmektedir.
Özet (Çeviri)
-vx- SYNOPSIS In this study, leaching conditions of a low grade manganese ore (% 11.3 Mn) from Kastamonu-Çatalzeytin district in ferrous sulfate-sulphuric acid solution were determined at laboratory scale. In the leaching tests, the effects of temperature, time, solid/liquid ratio and particle size on the dissolution of manganese from the ore were examined. Optimum leaching parameters were determined as follows : 60 g/1 FeSQ, + 50 g/1 H"S04, leaching temperature 90°C, Solid/liquid ratio 1/5, leaching time 120 minutes and the particle size % 80 - 44 um. Under optimum leaching conditions, % 85 of manganese in the ore was dissolved.