NaBrO3 kristalinde esnek dalgalar
  1. Tez No: 172925
  2. Yazar: ŞÜKRAN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ABSTRACT The propoe-ation of.sgund waves in crystal so lids is quite eomplet and interesting:. İn an anisotropic solid, the relation between the directions of the propo rtion of the waves and directions of the deflection of the particle is not simple. Generally, longitudinal or transversa“ types of waves are not sinusoidul. İn other words, the types of the waves are the complex' types which are not propogated in specific directions. İn this study, the propogation of the elastic waves in NaBrQg Crystal which is an elastic anisotropic solid having a cubical symmetry is observed. The directions of the particle motions velocities, and directions of the energy flow of the waves have been calculated from the 7 well known el'stic constants by the aid of a computer nrogram. The elastic”constants of the crystal have been found by measuring the velocities of the waves in speci fic directions during the experiments on this svb.iect. Consequently, it is seen that the results calculated by the computer programs correspond with experimental results. 11
Özet (Çeviri)
ÖZET Kristal katılarda ses dalgaların yayılması oldukça karmaşık ve ilginçtir. Anizotropik bir katıda, dalgaların yayılma doğrultuları ile parçacık yer değiştirme doğrultuları arasında çoğu kere basit olmayan bir bağıntı vardır. Genellikle boyuna ya da enine dalga tipleri sinosoidal değildir, Yani, dalga tipleri belli doğrultularda yayılma yan karıcık tiplerdir. Bu çalınmada anizotropik esnek bir katı olan kübik simetriye sahip Sodyum Bromat (HaBrO3) kristali içerisinde esnek dalgaların ya5rılması incelenmiştir. Bilinen esneklik sabitlerinden- dalgaların parçacık hareket doğrultuları, hızları ve enerji akış doğrultuları bilgisayar programı yardımıyla hesaplanmıştır. Kristalin esnek sabitleri bu konuda yapılmış deneylerde belli doğrultularda ölçülen dalga hızlarından bulunmuştur. Sonuçta, bilgisayar programı ile hesaplanan değerlerin deneysel verilerle uyum sakladığı görülmüştür. 111