Hastane hizmetlerinin yürütülmesinde eczacılık hizmetlerinin ekonomik rolü
The economic role of pharmacy services executed of hospital services
  1. Tez No: 172932
  2. Yazar: ÖZGE BAĞCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YASEMİN YEĞİNBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; kamuya ait hastaneler içerisinde eczacılık hizmetlerinin rolünün, görevlerinin ve yaşanılan zorlukların açıklanması ve bu sorunlara ait çözüm önerileri getirmek olarak özetlenebilir. Sağlık hizmetleri her insanın yaşamım sürdürebilmesi için yararlanabileceği temel ihtiyaçlardandır. Bu bağlamda, araştırmanın birinci bölümünde, sağlık hizmetleri geniş bir biçimde yer almaktadır. Uluslararası kuruluşlar düzeyinde sağlık hizmetleri ve Türkiye'de sağlık hizmetleri anlatılmıştır. Ayrıca Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur ve Emekli Sandığının özellikleri belirtilmiş; Türkiye'de sağlık hizmetlerinin durumuna değinilmiştir. İkinci bölümde, öncelikle hastanelerin genel organizasyon yapısı, tarihsel gelişimi, örgüt yapılan, türleri incelenmiştir. Daha sonra eczacılık ve ilk çağlardan günümüze eczacılığın tarihi, serbest ve hastane eczacılığı anlatılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümde konuya biraz daha hakim olarak Dünyada ve Türkiye'de ilaç piyasası incelenmeye çalışılmıştır. SSK piyasasında mali etkiler, hastane piyasasında mali etkiler, veri korumasının toplam mali etkileri, kamu sektörüne mali etkileri kısaca tartışılmıştır. Türkiye'de ilaç harcamalarına değinilmiş. Bu amaçla ilk önce Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve Sosyal Sigortalar Kurumlarının son yıllar içerisindeki ilaç harcamaları incelenmiştir. Daha sonra da Türkiye ve Dünya' da Sağlık Harcamaları ve ilaç Harcamalarının payına değinilmiştir. Daha sonra Ankara ve ilçelerinde faaliyet gösteren on kamu hastanesinin mali bilançolarına dayanılarak ilaç ve tıbbi malzeme giderlerine bakılmış, bu kalemler diğer gelir ve giderlerle ve veri bulunduğu oranda yıllar arasında karşılaştırılarak hastanelerdeki ekonomik rollerine ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at explaining the role, functions and difficultiues related to pharmacy services in public hospitals in Turkey; while some solution offers are brought as a result with in brief. Health services area among the fundamental survival needs for each and every person. In this respect hospitals and their organisation style are largely handled.The international and national pharmacy services are explained widely. Also public insurance establishments, namely Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur and Emekli Sandığı were analysed and the situation of medical services in Turkey was mentioned. In the second part, the general organisational structure,historical developments,cell structures and types of hospitals were inspected firstly. Then the historical development of pharmacy sector and pharmacy was gone through and the privately owned and hospital pharmacies were explained.At the third part of the survey the pharmacy sector were analysed with more focus on the Turkish and Worldwide pharmaceutical marketThe effects of SSK to the financial markets, financial effects within the hospitals sector,overall financial effects of data protection and related public financial topics were discussed. Also the pharmacy expenses in Turkey were mentioned.For this purpose the pharmacy expenses of Emekli Sandığı, SSK and Bağ-Kur within the last years were analysed firstly.Then the medical expenses in the world and in Turkey and the percentage of the pharmaceutical expenses in this values were discussed. After that financial balance sheets often public hospitals in Ankara were analysed with respect to their drug and medical material expenses in a comparative sense with respect to each other and time, so as to shed light on the role of economic role of pharmacy services on public hospital management. VI