Bulanık veri zarflama analizi üzerine bir araştırma
A research on fuzzy data envelopment analysis
- Tez No: 172944
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KAAN YARALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Daha iyi obua yarışında, işletmelerin farklılıklarını fırsata dönüştürme olanağı sunan Veri Zarflama Analizi (VZA), çoklu girdi - çıktı durumlarında Karar Verme Birimlerinin (KVB'lerin) göreli etkinliklerin analizi için kullanılan parametrik olmayan bir tekniktir ve tüm verilerinin tam olarak bilindiği varsayımına dayanır. Gerçek yaşam problemlerinde ise çoğunlukla değerlendirilen KVB'lere ait girdiler ve çıktılar belirsizdir.“Bulanık VZA”, etkinlik analizinde bu doğal belirsizliği yansıtmak için“standart VZA”ile“bulanık mantık metodolojisinin”birleştirilmesiyle geliştirilmiş bir kavramdır.“Bulanık Veri Zarflama Analizi Üzerine Bir Araştırma”başlıklı bu tez çalışmasının amacı, çok fazla belirsizliği bir arada bulunduran Türk bankacılık sektöründe Bulanık VZA ile etkinlik değerlendirmesi yapmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için, öncelikle VZA, Bulanık Mantık ve Bulanık VZA metodolojileri incelenmiştir. Bu metolojilere ait teorik yapı incelendikten sonra, altı özel sermayeli Türk ticaret bankasının etkinliklerini Bulanık VZA ile değerlendiren bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, belirsizlik taşıyan bankacılık sektöründe Bulanık VZA metodolojisinin uygulanmasının, daha gerçekçi, esnek ve tutarlı sonuçlar ortaya çıkaracağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Data Envelopment Analysis (DEA) which offers chance to make enterprise differences into opportunity in a competition to be better, is a non- parametric method to evaluate the relative efficiency of decision making units (DMUs) where the presence of multiple inputs - outputs and assumption underlying DEA is that all the data are known exactly. However, in real life problems usually the inputs and outputs which belong to evaluated DMUs are uncertain. Fuzzy DEA is a concept which is developed with combination“standart DEA”and“fuzzy logic methodology”to reflect this natural uncertainty in an efficiency analysis. The purpose of this thesis titled“ A Research on Fuzzy Data Envelopment Analysis”is to evaluate the efficiency of Turkish Bank sector which includes too much uncertainty by Fuzzy DEA. To reach this purpose firstly, DEA, Fuzzy Logic and Fuzzy DEA methodologies were analyzed. After the anaylsis of the theoretical framework of these methodologies, the application was made which evaluates efficiencies of six Turkish commerce banks with private capital. Obtained results show that the application of Fuzzy DEA Methodology to bank sector which includes uncertainty will provide more realistic, more flexible and more consistent results. VI