Ankara'daki genel liselerin fen bölümünden mezun olan öğrencilerin okul içi başarı notları ile Ö.S.Y.M başarı puanları arasında ilişki var mıdır?
- Tez No: 172943
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu makalede, 1983-1984 yılında Türkiye Üniversitelerine girişte yapılan ÖSYS'ı puanları, Ankara' daki genel liselerin Pen bölümü mezunlarının üç yıla ilişkin ağırlıklı notları ve son sınıf ağırlıklı Fen notları arasındaki ilişki araştırıl mıştır. Ayrıca, sözü edilen değişkenler (notlar ve Puanlar) arasında doğrusal bir ilişkinin var olduğu varsayımı altında gerekli katsayılar ve bunlara ilişkin standart hatalar hesap lanmıştır. Sosyo-ekonomik yönden A ve B gruplarına ayırdığımız liselerin, okul içi başarı notlarının ÖSYS başarı puanlarına olön etkisini?, ele anman değişkenlerin ortalamalarına iliş-.3 kin kovaryans analizi ile aragtrılmıştır. Daha sonra sonuç ların yorumu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this paper, we studied the relation among the scores of the examination ÖSYS which is made at the entering to the Turkish Universities, and x^eighted grades of the general high schools of Ankara and the weighted science grades of the last year, on the teaching year 1983-1984. For studying this relation we made use of the correlation technique. In addition, under the assumption that there is a linear regression we calculated the necessary coefficients. Thenthe high schools have been discriminated the two categories as A.anlB form the socio-economical points of view and studied the effects of the weighted science grades of tie last year on the score's of ÖSYS by applying the analysis of covariance f.or the means of the variables that use handed. And then we gave the interpretation of the results.