Makro iktisat politikalarının uluslararası koordinasyonu: Türkiye eksenli bir analiz
International macro economic poicy coordination: Turkey based analysis
- Tez No: 172945
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UTKU UTKULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Üç gelişmiş ülkenin 1985'de Plaza Anlaşmasını imzalamasında sonra uluslararası iktisat politikaları koordinasyonları teorik ve uygulama bağlamında akademik ve kamu politikası tartışmalarının ana konusu olmuştur. İktisat politikaları koordinasyonu konusunda bazıları bu tür koordinasyonların gelişmiş bir uluslararası para sisteminin kurulmasında çok kritik bir rol alacağını düşünürlerken, diğerleri bu tür koordinasyonların makroekonomik ve yapısal politikaların uygulanmasını zorlaştıracağından korkmaktadırlar. Bu çalışmada, iktisat politikası koordinasyonları konusunda söz sahibi olan iktisatçıların uluslararası iktisat politikaları koordinasyonlarının geçmişteki ve günümüzdeki anlamlan; koordinasyona katılan ülkeler ve global ekonomi için yararlı olması için gerekli koşular; koordinasyonların niceliksel etkilerini belirleyen faktörler; koordinasyonların karşılaştıkları sorunlar; en yararlı koordinasyon yöntemleri; ve koordinasyonların gelecekle ilgili yönelimleri gibi konularındaki görüşleri tartışılacaktır. Bu çalışmada, global ortak faktör modelinin yaklaşık sonuçlarına ulaşmak için ülkeye özgü değişkenleri içeren ve bireysel hata düzeltme vektörleri ile birbirlerine bağlandığı varsayılan ülkelerin bulunduğu global bir model kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Pesaran, Schuermann and Weiner (2004)' m GVAR modeli birkaç yönden geliştirilmiş ve güncelleştirilmiştir. Modele, üretimdeki ve enflasyondaki değişikliklerin olası etkilerini daha açık ortaya koyabilmek için uzun dönem faiz oranlarına ek olarak kısa dönem faiz oranlan da eklenmiştir. Ayrıca, modelin genelleştirilmiş etki-tepki analizleri ile nasıl kullanıldığı da gösterilmiştir. Bu katkılar yardımıyla Türkiye adına gelecek yönelimli politika tavsiyeleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT From the time that the three largest industrial democracies concluded the Plaza Agreement in 1985, the theory and practice of international economic policy coordination has become the subject of spirited academic and public-policy debate. While some view policy coordination as crucial for the construction of an improved international monetary system, others fear that it risks delaying or weakening the implementation of macroeconomic and structural policies. In this study, ideas of prominent international economists on“the past and present interpretations of the meaning of international macro economic policy coordination; conditions necessary for coordination to be beneficial both to the direct participants and the global economy; influential factors for the quantitative impact of coordination; obstacles to coordination; the most- and least- effective methods of coordination; and future directions of the coordination process”are discussed. This study presents a global model linking individual country vector error-correcting models in which the domestic variables are related to the country-specific variables as an approximate solution to a global common factor model. This study updates and extends the GVAR model of Pesaran, Schuermann and Weiner (2004) in a number of directions, includes long term as well as short term interest rates, thus allowing more fully for the possible effects of changes in output inflation and shows how the model can be used for generalized impulse response analysis. On the behalf of Turkey some policy recomandations on future directions are drawn with the powerful aid of these contributions. VI