Muhasebe meslek mensuplarının karar verme fonksiyonuna yönelik sosyal sorumlulukları: İzmir ilini kapsayan bir araştırma
The social responibilities of professional accountants relating to the adjudication function: An application in İzmir
- Tez No: 172954
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET İşletmelerin kar elde etmek için mal ve hizmet üretmelerinin ötesinde, sosyal problemlerin çözümüne katkıda bulunmak gibi sorumlulukları da vardır, işletmeler yalnızca hissedarlara karşı değil, sosyal paydaşlar olan çevreye karşı da sorumludurlar. Günümüzde işletmeler yalnızca ekonomik değerlere odaklanmamakta, daha geniş anlamda insani değerlere hizmet etmektedirler. Sosyal sorumluluk; kişi ya da kurumların topluma karşı olan sorumluluklarını belirtmekte olup, toplumla ilgili işlerden dolayı sorumluluk yüklenenlerin, gerektiğinde hesap verme zorunluluğunu ifade etmektedir. Muhasebe organizasyonunda sosyal sorumluluk; muhasebe uygulamalarının yürütülmesinde, mali tabloların düzenlenmesi ve sunulmasında, belli kişi ya da grupların değil, tüm toplumun çıkarlarının gözetilmesi, dolayısı ile bilgi üretiminde gerçeğe uygun, tarafsız ve dürüst davranılması gerektiğini ifade eder. Muhasebe meslek mensupları kamu yararına hizmet eden ve kamuya veya ilgi duyan tüm taraflara işletmenin finansal durumuna ilişkin doğru ve güvenilir bilgi sunan kişilerdir. Meslek mensuplarının sosyal sorumluluğu, işletmelere ait kamuyu aydınlatacak bilgilerin doğruluğu açısından önem kazanmaktadır. Bu nedenle, muhasebe uygulamalarının dayanağını oluşturan temel kavramlar kapsamına“sosyal sorumluluk kavramı”da eklenmiştir. Bu çalışmada, karar verme fonksiyonuna yönelik meslek mensuplarının sosyal sorumlulukları araştırılmaktadır. Çalışmanın amacına yönelik olarak, öncelikle sosyal sorumluluk kavramı, sosyal sorumluluk kavramı çerçevesinde; etik, meslek etiği, gönüllülük, sürdürülebilir kalkınma, Sosyal Sorumluluk 8000 Standardı ve kurumsal sosyal sorumluluk konularına değinilmiştir. vAyrıca, meslek mensuplarının sosyal sorumluluklara karşı duyarlılık düzeyinin test edilmesi amacıyla İzmir İl'inde faaliyet gösteren bağımsız meslek mensuplarına yüz yüze anket çalışması uygulanmıştır. Anket uygulamasında Microsoft Excel ve SPSS 11.5 for Windows paket programı kullanılmıştır. Gerçekleştirilen anketin sağlıklı sonuçlar verebilmesi için“bağımsız örneklemler için t testi (independent-samples t test)”“tek faktörlü varyans analizi (One-Way ANOVA)”“faktör analizi”“frekans dağılımları”ve“yüzde yöntemlerinden”yararlanılmıştır. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Besides companies producing goods and services in order to get profit, they also have responsibilities to contribute to the solutions of the social issues. Companies are not only responsible for the shareholders, but they are also responsible for the environment which is a social stakeholders. Today, the companies don' t only focus on economic values, they also serve for the human values. Social responsibility indicates both the responsibilities of individual' s or companies' for the society, and it also implies that ones who are saddled with responsibilities due to the works related to the society have to pay their dues. In the organization of accountancy profession, social responsibility implies that; all the benefit of the society -not only the specific individual' s or groups' benefits- should be protected in the implementation of accounting practices, in the preparation and presentation of financial reports, and thus it states that when generating information professional accountants should be realistic, honest and objective. Professionals accountants are the ones who serve for public interest and present true and reliable information about the financial position of the companies to the public and all the other parties which are interested. The social responsibility of professional accountants has gained importance in the accuracy of the information that will illuminate public concerning the companies. Therefore, the term“social responsibility notion”has also been added to the scope of basic concepts which forms the baseline of accounting principles. In this study, the social responsibilities of professional accountants relating to the adjudication function have been examined. For the purpose of the study, in the first part, the concept of social responsibility and in the framework of social responsibility concept the subjects of ethics, business ethics, Vllvolunteerism, sustainable development, Social Responsibility 8000 Standard and corporate social responsibility have been studied. Also, in order to the test the professional accountants' sensitivity level to the social responsibility, a questionnaire has been implemented by visiting the independent accountants performing their professional services. In this questionnaire Microsoft Excel and SPSS 11.5 for Windows leisure package have been used. For the implemented questionnaire' s giving healty results, independent samples t test, One Way ANOVA, factor analysis, frequency distribution and percentage methods have been utilized. Vlll