Yoksulluk, kalkınma ve kamu harcamaları analizi: Gelişmekte olan ülkeler örneği
Analysis of poverty, development and public expenditures: The case of developing countries
  1. Tez No: 172955
  2. Yazar: BERNUR AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ASUMAN ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
ÖZET Yoksulluk, insanlık tarihinde sürekli olarak var olan ve çözüm aranan bir sorundur. Kalkınma kavramı da, milli gelirin artması, eşitsizliğin azalması ve yoksulluğun önlenmesi gibi birçok kavramı içeren çok boyutlu bir süreç olması dolayısıyla yoksullukla yakından ilgilidir. Kamu harcamaları ise, bu süreçte yoksulluğun giderilmesi ve kalkınma amaçlarına ulaşma yolunda devletlerin etkili olarak kullandığı bir araçtır. Yoksulluk, kalkınma ve kamu harcamaları İlişkisinin analiz edildiği bu çalışmada hipotezler değişik alternatiflerle FMOLS yöntemiyle modellenmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgular; kamu harcamalarının“uzun dönemde yoksulluğu azalttığı”hipotezini doğrulamaktadır. Ayrıca belirlenen hipotezler sınanırken yoksulluk olgusu küresel ölçekte dikkate alındığı için“küreselleşmenin dışa açıklık olgusuyla birlikte yoksulluğun giderilmesinde etkili olduğu”görüşü anlamlı bulunmamıştır. Diğer bir ifadeyle dışa açıklık göstergesinin yoksulluğun şiddetini artırdığı tezi daha etkin bir tez olarak yorumlanabilir. Bu sonuç dışa açıklık çerçevesinde literatürde kabul gören“yoksullaştıran büyüme”bulgusuyla da kısmen paralellik göstermektedir. Analiz sonuçlan gelişmekte olan ülkelerde kamu harcamalarının kalkınmayı artırdığı ve dışa açıklığın kalkınma üzerinde çok fazla etkili olmadığı şeklinde yorumlanabilir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin tersine,“serbest ticaret fikri, yapıları itibariyle birbirlerine benzeyen ülkeler açısından benimsenebilir”önermesiyle de uyumlu bulunmaktadır. Bu modellemeler sonucunda çalışmanın amacı çerçevesinde kurulan hipotezlerin bütünüyle gelişmekte olan ülkelere yönelik hipotezler olduğu ve araştırma sonuçlarının bu ülkeler açısından doğrulandığı görülmüştür. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Poverty is an existing problem whose solutions have been searched throughout the human history. Development being a multi-dimensional concept, including increase in national income, decrease in inequalities and prevention of poverty; is also closely related to poverty. Public expenditures are effective tools of this process preferred by the governments in order to eliminate the poverty and reach the development goals. Through this work analysing the relations among poverty, development and public expenditures, the hypotheses have been modelling with FMOLS method and with different alternatives. The finding reached as a result of this work, verify the hypothesis of“the decrease effect of the public expenditures on poverty in the long term”. Besides, because of the global understanding of poverty, the assumption about“the elimination effect of the globalization with open economy concept on poverty”has not been found meaningful. In other words, the increasing effect of the open economy factor on poverty thesis can be explained as a more effective thesis. This result shows partly parallelism with the“pro-poor growth”finding which is accepted in the literature. Findings can be interpreted as; In the developing countries, whereas the public expenditures has an increasing effect on development, open economy has not a remarkable effect. Especially contrary to developing countries, this finding is parallel to the assumption of“the free trade idea can be adopted by the developed countries, which have similar structures”. As a result of these modellings, it is seen that the hypotheses set along this work's goal are completely directed towards developing countries and the research findings have been verified for these countries. VII